Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 17/08/2018

Scroll to top

Top

Zaślepiona (ang. Flying Blind), reż. Katarzyna Klimkiewicz, 2012

Zaślepiona (ang. Flying Blind), reż. Katarzyna Klimkiewicz, 2012

Dobry debiut polskiej reżyserki Katarzyny Klimkiewicz – w nieczęsto spotykanych okolicznościach. Absolwentka łódzkiej filmówki, autorka krótkiego metrażu „Hanoi Warszawa”, została zaproszona do realizacji filmu w Wielkiej Brytanii. Scenariusz był gotowy, a Bristol wraz z ekipą filmową czekał tylko na nią.

Premiera odbyła się na festiwalu w Edynburgu, film zwyciężył koszaliński festiwal Młodzi i Film 2013 i naturalną koleją rzeczy trafił na Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Opowieść oscyluje między romansem, thrillerem i filmem obyczajowym. W skrócie: pani naukowiec pracująca w delikatnym sektorze inżynierii lotniczej, wdaje się w namiętną relację z nieodpowiednim młodzieńcem.

Pierwsze co rzuca się w oczy (a raczej uszy) to dobre dialogi, szczególnie w pierwszej części filmu. Ewidentnie nad scenariuszem pracowano długo, dogrywając wszelkie szczegóły. Relacja dojrzałej kobiety z młodzieńczym partnerem tętni realistycznymi wzlotami i upadkami. Cała komplikacja związku wynika z odmiennych jak dzień i noc światów, z których pochodzą kochankowie.

Film porusza „zachodnie” stereotypy na temat kultury muzułmańskiej. Jest także kryminałem i/lub historią miłosną. I/lub – ponieważ film nie wykorzystuje w pełni tego potencjału, mimo dobrze współgrających ze sobą poszczególnych wątków. Nie analizuje dostatecznie głęboko jednowymiarowego podejścia europejczyków do muzułmanów, choć taka bariera jest wyraźnie w filmie zaznaczona. Była to też świetna, niestety nie w pełni wykorzystana okazja, by pokazać twarz europejczyków w oczach drugiej strony. Gdyby twórcy poświęcili nieco więcej czasu na zgłębienie przyczyn społecznego konfliktu zasygnalizowanego w filmie, zamiast nadmiernie zapętlać się w uczuciowej huśtawce – w pełni wykorzystaliby dobry pomysł scenariuszowy.

Gra aktorów, zdjęcia i oryginalny, drugi plan pięknego Bristolu tak czy owak budują złożony, filmowy świat. Polecam tę nowoczesną historię i ciekawy, angielskojęzyczny debiut polskiej reżyserki.

Tytuł: Zaślepiona (ang. Flying Blind)
Reżyseria: Katarzyna Klimkiewicz
Scenariusz: Naomi Wallace, Bruce McLeod, Caroline Harrington
Premiera: 2012
Czas Trwania: 88 min.
Produkcja: Wielka Brytania

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.