Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 28/11/2021

Scroll to top

Top

Wodzirej, reż. Feliks Falk, 1977

Wodzirej, reż. Feliks Falk, 1977

Żyją na tej pięknej ziemi tacy, którzy tęsknią za rządami I. sekretarza Gierka. Inni, którzy choćby z racji wieku nie mogą się ustosunkować do tego pomysłu, powinni obejrzeć „Wodzireja”. Z samym Gierkiem nie jest bezpośrednio związany, ale ilustruje wspaniałe czasy lat. 70, w których to tenże sekretarzył. „Kolorowe” polskie miasta, lamperie olejnej farby na każdej możliwej ścianie i duchota; wcale nie dzięki wszędobylskim papierosom.

To na pewno jedna z najlepszych ról Jerzego Stuhra. Sugestywna jak przywiezione ze wsi, pociachane w kawałki prosię w walizce i gęsta jak słoik z kiepami – od układów, które trzeba było zawierać w pięknym PRL-u. Wóz albo przewóz – jeśli chcesz poprowadzić najważniejszy bal w województwie, musisz sobie na to zapracować.

„Wodzirej” łączy wszystko to, co porządny film powinien łączyć – dobry rytm ciekawej historii i bardzo dobrą grę aktorską. Prócz tego stanowi plastyczną pocztówkę tamtego czasu – wodzireje z „estrady” próbujący rozhuśtać publiczność przywdzianą w kożuchy na wełnie i waciaki na wacie (oczywiście). A nad wszystkim górują brunatno-szare miasta i budynki, zagracone mieszkania, uprzywilejowane persony i lepkość od wzajemnych zależności w biednym kraju.

Główny bohater Danielak (Stuhr) ma wszystkie te cechy, których nie chcielibyście widzieć u swojego najlepszego kumpla. Problem w tym, że on niestety jest właśnie waszym najlepszym kumplem. Jest taki jaki musi być, by piąć się w górę w skorumpowanym systemie. Jest tego świadom i w jednej ze scen, przykulony na taborecie mruczy pod nosem w pełni adekwatny portret samego siebie, który warto zapamiętać. Inspiruje go do tego sytuacja wyjątkowa, gdy człowiek otwiera przed innymi to co skrzętnie ukryte. Ale scenarzysta nie zapomina, że są też tacy, którzy zamiast kombinować, od razu walą po gębie…

„Wodzirej” to najbardziej kompletny film Feliksa Falka. Dzieło autorskie, ponieważ Falk prócz reżyserii jest także autorem scenariusza. A jako absolwent ASP na pewno dokładnie wiedział co robi, ubierając opowieść w taki a nie inny plastyczny kostium. Choć może w inny się nie dało – tak po prostu było.

Tytuł: Wodzirej (ang. Top Dog)
Reżyseria: Feliks Falk
Scenariusz: Feliks Falk
Premiera: 1977
Czas Trwania: 105 min.
Produkcja: Polska

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.