Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 21/04/2019

Scroll to top

Top

Vic+Flo zobaczyły niedźwiedzia (fr. Vic+Flo ont vu un ours), reż. Denis Côte, 2013

Vic+Flo zobaczyły niedźwiedzia (fr. Vic+Flo ont vu un ours), reż. Denis Côte, 2013

„Vic+Flo zobaczyły niedźwiedzia” to typ filmu, który nie pozwala przewidywać swojego zmiennego przebiegu. Dlatego polecam nie czytać recenzji umieszczanych na popularnych portalach, gdyż głównie zajmują się zdradzaniem fabuły. Film zadebiutował i zdobył nagrodę im. Alfreda Bauera na ostatnim festiwalu w Berlinie; dzięki czemu trafił na Nowe Horyzonty, gdzie miałem okazję go zobaczyć.

Choć jest to opowieść w oryginalnym entourage, to dotyczy uniwersalnego problemu; jak ze sobą żyć, gdy mamy różne/odmienne potrzeby. Dwie, już nie najmłodsze bohaterki – Vic i Flo – niosą na barkach rzadko spotykaną przeszłość. Ich perspektywy są natomiast tak samo trudne jak w każdym, również bardziej „standardowym” związku.

Ciekawej i niespiesznej fabule towarzyszy nieco wyabstrahowana od codzienności sceneria. Dialogi umiejętnie podtrzymują napięcie pomiędzy postaciami, szczególnie w obecności wyróżniającej się temperamentem „Flo”. Wątki umiejętnie dryfują, realistycznie przypominając, że nasze własne potrzeby mogą być wzajemnie sprzeczne. Reżyser zgrabnie opowiada o emocjonalnej skorupie bohaterek, przez którą próbuje przebić się humorem, odrobiną sentymentu i kijem bejsbolowym. Przypadek Vic i Flo ogląda się z pełnym zainteresowaniem od początku do końca – co warto podkreślić; do końca, którego przewidzieć nie można.

Scenariusz i reżyseria w wykonaniu Denisa Côté, co oczywiście czyni film w pełni autorskim. Taka jest również, w pełni oryginalna i wolna od klasycznych schematów scenariuszowych historia bohaterek. Film niespieszny, nabiera mięsistości wraz z rozpędem poszczególnych wątków. Nie polecam zwiastunu, ponieważ zdradza, jak zmieniają się poszczególne relacje między bohaterami – film rozwija je w sposób stopniowy, co jest jego dużą wartością.

Tytuł: Vic+Flo zobaczyły niedźwiedzia (fr. Vic+Flo ont vu un ours, ang. Vic + Flo saw a bear)
Reżyseria: Denis Côte
Scenariusz: Denis Côte
Premiera: 2013
Czas Trwania: 95 min.
Produkcja: Kanada

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.