Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 27/01/2022

Scroll to top

Top

Vermeer według Tima (ang. Tim’s Vermeer), reż. Teller

Vermeer według Tima (ang. Tim’s Vermeer), reż. Teller

Jeśli pamiętasz film „Dziewczyna z Perłą” tym bardziej może cię zainteresować „Vermeer według Tima”. Ten niecodzienny dokument przybliża odkrycie jakiego dokonał tytułowy Tim Jenison badając malarstwo wielkiego holenderskiego malarza Johannesa Vermeera – czyli sławnego autora ww. obrazu, który zainspirował powstanie równie znanego filmu. Tim, dzięki ogromnej sile woli, wyobraźni i cierpliwości, udowodnił coś, co większości znawcom malarstwa zatkało dech. 

Tim Jenison jest amerykańskim wynalazcą, który na swoich talentach dorobił się przyzwoitego majątku. Dzięki temu, nie musząc już tak bardzo martwić się o kwestie materialne, w kwiecie swego życia postanowił poświęcać czas głównie na to, co interesuje go osobiście. A interesował go głównie Vermeer. Tim jest jego totalnym psychofanem i jak przystało na człowieka o wielkiej pasji, o swoim bohaterze posiada wszelką wiedzę i dręczą go wszelkie pytania, dlatego juz sam punkt wyjściowy filmu zaszczepił we mnie dobrą wibrację.

W ramach swoich fascynacji Jenison zaczął badać metodologię malunku wielkiego mistrza. Realistyczność gestów modeli malarza pozwala dzisiejszym widzom zapomnieć, że są to obrazy sprzed kilkuset lat. Co jeszcze ważniejsze jakość malarstwa Vermeera znana jest między innymi z niesamowitej umiejętności posługiwania się tonacją kolorystyczną i mówi się, że „malował światłem”. I właśnie ta genialna umiejętność wydała sie Timowi zbyt doskonała…

Więcej zdradzać nie mogę, natomiast podkreślam, że największą wartością dokumentu jest obserwacja procesu odkrywania tajemnicy Vermeera, a w następstwie obserwacja doświadczenia jakiego dokonuje główny bohater, a że nie było to łatwe udowadnia fakt, że Tim poświęcił na swoje badania 5 lat wytężonej pracy. Sama forma filmu jest stosunkowo tradycyjna, acz zrealizowana w dobrej jakości i przyzwoitej dynamice, a Tim swoją pasją i nieskończoną wybraźnią skutecznie wciąga widza w swój świat.

Film kończy się wraz z wykoniem najważniejszego eksperymentu i pojedynczymi komenarzami przychylnych mu obserwatorów. W związku z tym brakuje mi tylko komentarza wielkich znawców malarstwa Vermeera, bo ich konfrontacja byłaby bardzo ciekawa. Ale może naprawdę odebrało im głos.

Tytuł: Vermeer według Tima (ang. Tim’s Vermeer)
Reżyseria: Teller
Scenariusz: Jenn Jillette, Teller, Tim Jenison
Premiera: 2013
Czas Trwania: 80 min.
Produkcja: USA

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.