Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 01/07/2022

Scroll to top

Top

Trzy Dni Kondora (ang. Three Days of the Condor), reż. Sydney Pollack, 1976

Trzy Dni Kondora (ang. Three Days of the Condor), reż. Sydney Pollack, 1976

Wkrótce po wybuchu afery Watergate na ekranach kin ukazał się „Trzy dni Kondora”. Jest to historia analityka CIA, który wmieszany zostaje w zabójczą grę wywiadu. Film świetnie wyreżyserowany przez Sidneya Pollacka, z doskonałą rolą Roberta Redforda. To przyjemność zobaczyć kino tworzone w czasach, gdy fajerwerki techniczne były jeszcze w powijakach, a najważniejsza była sensowna treść i ciągłość zdarzeń.

Powstanie filmu wpisywało się w okres, gdy amerykańskie społeczeństwo przeżywało duży kryzys zaufania do władz. Po aferze Watergate prezydent Nixon musiał ustąpić ze stanowiska, a szpiegowskie działania rządu zostały uznane za niebezpieczne dla samego społeczeństwa. W Polsce, z powodu historycznych doświadczeń, zasada nieufności do władzy jest stałym elementem naszej tożsamości, natomiast w USA był to spory wstrząs. „Trzy dni Kondora” choć jest czystą fikcją (opartą na książce „6 godzin Kondora”), było swoistą odpowiedzią na panującą atmosferę i nową perspektywę patrzenia na własny rząd.

Polityczny thriller z lat 70. różni się od dzisiejszych brakiem technologicznych skrótów. Zmuszało to scenarzystów do tworzenia precyzyjnej, linearnej opowieści. Składająca się w całość układanka musiała wynikać z kolejnych informacji zdobytych i doświadczonych przez bohatera. Zatem w oldschool’owym stylu Redford ciągle szuka budek telefonicznych, a rysując „palcem po mapie” próbuje znaleźć wyjście z łamigłówki. I ma to świetny smak, gdyż od początku do końca wciąga widzów w tę grę. A stałe elementy tego typu historii, takie jak przewaga liczebna i techniczna przeciwnika – są oczywiście również obecne, co buduje pełne poparcie dla osamotnionego bohatera. Na szczęście w międzyczasie poznaje Faye Dunaway i robi się mniej samotny… Tych którzy nie widzieli, czeka świetny filmowy wieczór.

Tytuł: Trzy Dni Kondora (ang. Three Days of the Condor)
Reżyseria: Sydney Pollack
Scenariusz: Lorenzo Semple Jr.David Rayfiel
Premiera: 1975
Czas Trwania: 117 min.
Produkcja: USA

proponuję skróconą zajawkę, która nie zdradza tylu naprowadzających detali:

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.