Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 01/07/2022

Scroll to top

Top

Touching the Void (pol. Czekając na Joe), reż. Kevin Macdonald, 2003

Touching the Void (pol. Czekając na Joe), reż. Kevin Macdonald, 2003

W 1985 roku dwóch alpinistów, Joe Simpson i Simon Yates, rusza zdobyć górę Siula Grande (6,344m) położoną w peruwiańskich Andach. Zimą, mimo prób wielu śmiałków, nikt jeszcze nie wspiął się na niezwykle zdradliwe zachodnie zbocze. 25. letni Joe i 22. letni Simon są całkowicie pewni, że szczyt czeka by ochrzcić go ich imionami. Pytanie co zostawi po sobie większy ślad; imiona tych dwóch młodych mężczyzn, czy ekstremalne decyzje, które będą musieli podjąć. „Touching the Void” to autentyczna historia, której film okazał się ciągiem dalszym.
Film w oryginalnej, quasi dokumentalnej formie, przybiera postać opowieści snutej po latach przez bohaterów. Rekonstrukcja wspinaczki realizowana była w tych samych plenerach, o ktorych mówią bohaterowie (a odgrywana przez aktorów). Świetne zdjęcia tego wyjątkowego środowiska szybko uświadamiają, że nie był to touchingthevoid_1weekendowy wypad w Dolinę Pięciu Stawów. Naprawdę trudno mi sobie wyobrazić dwudziesto-paroletnich chłopaków, którzy wyruszają wspiąć się na tego typu lodową skałę. Już sam ten fakt wart jest uznania, a to dopiero początek przygody.

Z powodu stresu pourazowego (17 lat po wydarzeniach) Joe Simpson miał duże problemy, by wraz z ekipą filmową powrócić do stóp skały, która dokonała próby czegoś więcej niż tylko jego charakteru i ciała. Decyzję którą musiał podjąć, porównałbym do gry w rosyjską ruletkę z jednym ślepym strzałem w kaburze. Z kolei Simon po zakończeniu zdjęć zerwał wszelkie kontakty z ekipą i Joe, nie mogąc udźwignąć sprzecznych uczuć zmaterializowanych w postaci ruchomych obrazów.

Film oparty jest na książce Simpsona pod tym samym tytułem (w wolnym tłumaczeniu: „Dotykając Pustki’). Celowo pierwszeństwo daję angielskiemu tytułowi ze względu na szacunek do innego odniesienia w oryginale, nieudolnie zinterpretowany przez polskiego dystrybutora. Reżyseria w wykonaniu Kevina Mcdonalda, zdobywcy Oscara (2000 r.) za dokument „One Day in September”, reżysera „Otatniego Króla Szkocji”, a także realizatora bardzo ciekawego projektu „One Day in Life” (tytuł polski: „Dzień z Życia”).

Narracja filmu sprawia, że domyślamy się losu bohaterów – a jednak wyjątkowe okoliczności, świetna realizacja i reżyserski talent McDonalda w raportowaniu autentycznych zdarzeń, trzymają cały czas w napięciu. „Touching the Void” odbił się głośnym echem na świecie nie tylko wśród „zwykłych” widzów, ale również wspinaczkowej braci. Dramatyczna historia, która dawno temu, w ciągu kilku dni rozegrała się na jednym z wierzchołków świata, ożyła na nowo, zadając pytania o wzajemną odpowiedzialność partnerów walczących z żywiołem.

Tytuł: Touching the Void (pol. Czekając na Joe)
Reżyseria: Kevin Mcdonald
Scnariusz: Joe Simpson
Premiera: 2003r.
Czas Trwania: 106 min.
Produkcja: Wielka Brytania

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.