Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 20/06/2019

Scroll to top

Top

Terapia (ang. In Treatment), USA

Terapia (ang. In Treatment), USA

Amerykański serial zaglądający do alkowy terapii. Nie tylko dla ciekawych tajemnic, jakie wyjawiane są w zaciszu gabinetów psychologicznych. „In Treatment” ma tę cechę, że pozwala widzowi niejako współuczestniczyć w procesie, zapewne nierzadko pozwalając na odnalezienie problemów wspólnych z poszczególnymi postaciami. Siłą rzeczy jest to widowisko bardzo stacjonarne, a większość odcinków ma miejsce w gabinecie głównego bohatera, terapeuty Paula Westona (doskonały Gabriel Byrne). Dodatkowego realizmu dodaje wątek osobistych zmagań i problemów terapeuty, co pozostanie stale powracającym motywem.

W każdym sezonie funkcjonuje kilka powracających postaci w roli pacjentów. Cały pomysł polega de facto na obserwacji gadających ze sobą ludzi. O problemach wyjątkowych lub powszednich jak kromka chleba. Jak wiadomo Amerykanie mają świetną szkołę pisania dialogów, dlatego łatwo wciągnąć się w te rozmowy jako postronny obserwator.  Jest to również bardzo ciekawa okazja, by w przybliżeniu obserwować amerykańską cywilizację, styl życia i zwykłą codzienność. Problemy są bardzo konkretne i dla każdego zrozumiałe, co zapewne decydowało o sukcesie serialu. Natomiast zróżnicowane osobowości i temperamenty pokazują całą złożoność procesu terapeutycznego. Nie ma tu żadnych prostych odpowiedzi, a jedno spotkanie na pewno nie rozwiąże problemu. Ani w serialu, ani w realu.

Istnieje już polska wersja pod tytułem „Bez tajemnic” z Jerzym Radziwiłowiczem w roli terapeuty. Pierwsze odcinki 1. sezonu nie przypadły mi do gustu głównie z powodu najważniejszej postaci wśród pacjentów, nieumiejętnie tworzącą kluczową rolę dla całej opowieści (nie widziałem jednak całości, więc może warto sprawdzić). Tak czy owak, po amerykańskim sukcesie, HBO produkuje serial w wielu krajach, lekko dostosowując go do lokalnej specyfiki. Większość postaci pierwszego sezonu w polskiej wersji jest skopiowana z wersji amerykańskiej (która z kolei powstała na podstawie izraelskiego serialu „BeTipul”).

Tytuł: Terapia (ang. In Treatment)
Premiera: 2008-2010
Ilość sezonów: 3
Aktorzy: Gabriel Byrne, Mia Wasikowska, Melissa George, Dianne Wiest i inni
Produkcja: USA

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.