Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 27/01/2022

Scroll to top

Top

Sugar Man (ang. Searching for Sugar Man), reż. Malik Bendjelloul, 2012

Sugar Man (ang. Searching for Sugar Man), reż. Malik Bendjelloul, 2012

Jak kto woli: opowieść o brzydkim kaczątku zamieniającym się w łabędzia, o Łazarzu wstającym z grobu, ewentualnie; przypadek Feniksa powstającego z popiołów. Uff, dużo tego i na pewno nikt nie będzie się nudził. Świetnie przemyślana i poprowadzona z dużym rozmachem historia Rodrigueza, zapomnianego muzyka z hipisowskiej ery. Film dla każdego kto potrzebuje otuchy.

Moja zachęta do obejrzenia „Sugar Man” powinna być w zasadzie jednozdaniowa. Jest tak zaskakujący i tchnący dobrymi wibracjami, że wszelkie recenzenckie próby mogą to co najwyżej zepsuć. Forma opowieści to rodzaj podróży w czasie i przestrzeni. W jej trakcie odczucie emocjonalnej huśtawki jest zagwarantowane. A co najważniejsze, po projekcji człowiek zrywa się z fotela kinowego z dobitnym postanowieniem; by działać! Czy można chcieć więcej?

Searching for Sugar Man, reż. Malik BendjelloulOprócz tego, film niesie przyzwoitą wartość poznawczą. Przypomina lub uświadamia słuchaczy, czym był Apartheid (w dużym skrócie oczywiście). Odtwarza nieco atmosferę lat 60. w Stanach i pokazuje różnorakie oblicza branży muzycznej. Dobitnie ilustruje zapominany fakt, że skomunikować się z ludźmi żyjącymi na innym kontynencie, kiedyś wcale nie było tak łatwo… Oraz serwuje mnóstwo niespodzianek i zwrotów akcji, jak w każdej dobrze napisanej historii – bo za stuprocentowy dokument uznać go nie można.

Ano własnie; możliwe jest, że ci, którzy po obejrzeniu filmu lubią grzebać w sieci, będą mieli co robić porównując dane. Nie wszystko złoto co się święci i tym podobne. Przykładowo, porównanie Rodrigueza do Dylana to gruba przesada. Z drugiej strony, podobno brzmiał jak jego kopia z początku lat 60. na co było już za późno pod koniec tychże. Generalnie, jest co poczytać o Rodriguezie, najlepiej jednak po projekcji. Przed takową, wszelkie wątpliwości ani wiedza nie są ważne. To trzeba najpierw zobaczyć, by nie stracić cudownego uczucia świeżości i głębokiego oddechu, które przynosi „Sugar Man”.

Tytuł: Sugar Man (ang. Searching for Sugar Man)
Reżyseria: Malik Bendjelloul
Scenariusz: Malik Bendjelloul
Premiera: 2012
Czas Trwania: 85 min.
Produkcja: Szwecja, Wielka Brytania

 

Piękna pieśń Rodrigueza

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.