Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 12/07/2020

Scroll to top

Top

Stań się człowiekiem z przyszłości – wejdź do „Pokoju 666”, reż. Wim Wenders

Stań się człowiekiem z przyszłości – wejdź do „Pokoju 666”, reż. Wim Wenders

Wiadomo, że twórcza wyobraźnia Wendersa nie ma specjalnych ograniczeń, dlatego nie powinien dziwić tytuł jego słynnego dokumentu „Pokój 666”, w którym to przepytuje innych znanych reżyserów filmowych. To był rok 1982, a reżyserzy-goście mają użyć swego diabelskiego trzeciego oka i opowiedzieć, jak będzie wyglądała przyszłość… I robią tą.

room-666-1982-2

Wenders, jak przystało na wielkiego artystę, posiada umiejętność wyczuwania zmian i nastrojów społecznych. Początek lat 80. był okresem, w którym nadchodziła zmiana w kinematografii. W ciągu poprzedzających dwóch dekad wybuchała Nowa Fala, kino autorskie i reżyserskie, nastąpił powrót do autentycznej, ludzkiej psychologii w narracji filmowej. Czasy się jednak zmieniały, co wyczuwał doskonale Wenders i jego goście – wśród nich Werner Herzog, Michelangelo Antonioni, Jean-Luc Godard, Steven Spielberg, a także ówczesny król kina niezależnego Werner Fassbinder (w ostatnim takim wywiadzie, tuż przed jego śmiercią).

„Pokój 666” opowiada o przyszłości – czyli o czasach dzisiejszych. O tym co wpływa na teraźniejsze produkcje i decyduje nie tylko o tym, co oglądamy w kinie, ale też w reklamach, a nawet wieszczonym świecie wirtualnym.

W ramach festiwalu Docs Against Gravity będzie można na nowo zmierzyć się z przewidywaniami wyżej wymienionych – 30 lat później jesteśmy w sytuacji bardzo komfortowej, bo od razu możemy ustosunkować się do tamtych wizji – a może Wenders i spółka zwrócą nam uwagę na coś, czego nie dostrzegamy funkcjonując w środku tego systemu?

W ramach retrospektywy dokumentów Wendersa, będzie można zobaczyć jeszcze wiele innych filmów, m. in. niezapomniane „Niebo nad Berlinem”, słynne „Tokyo-GA, „Sól Ziemi” i inne.

Pokaz filmu „Pokój 666” i debata (a w niej: Bartek Konopka, Syllas Tzoumerkas, Joshua Oppenheimer, Sigrid Dyekjæaer) obędzie się w sobotę (9.05)
o godzinie 17.00 w Kinotece

Edycja (po pokazie i projekcji):

„Pokój 666” nie tylko mówi o nowym kinie i obawach reżyserów o przyszłość. Pośrednio zapowiada też „nowego widza”, bo przecież i widzowie musieli się zmienić w obliczu przemian w kinematografii. Po pokazie dość pozytywnie nastawieni prelegenci patrzyli w zadowoleniem w przyszłość, wbrew obawom wielkich poprzedników wypowiadających się w dokumencie. Rewolucja technologiczna (kamery cyfrowe i internet) pozwalają robić filmy za stosunkowo małe pieniądze, przechowywać dane w małym pudełku zewnętrznego dysku i docierać do każdego zainteresowanego widza, w każdym zakątku globu. Pod tym względem przyszłość przyniosła dobrą zmianę.

Problem „nowego widza” jest jednak znacznie poważniejszy niż sie wydaje. Przede wszystkim powstaje pytanie, jak dzięki rewolucji technologicznej kształtuje się jego gust i wiedza. Jak odnajdować i selekcjonować informacje oraz w jaki sposób odbija się na twórcach banalna zasada podaży i popytu, doskonale odnajdująca się w globalnej sieci. Śą to pytania, na które chciałem, by odpowiedzeli mówcy – niestety rozmowa utknęła na osobistych potrzebach twórczych i akademickich dociekaniach na temat istoty dokumentu, po czym (prawdopodobnie z braku czasu) prowadzący nie udzielił głosu widzom. „Nowym widzom”… ;) Polecam film i refleksję na zadane pytania.

Trzeba też wspomnieć, że niektórzy mieli problemy z odpowiedzią na pytanie Wendersa o przyszłość kinematografii (z obiektywnych powodów):

Współorganizatorem retrospektywy jest Instytut Goethego – program znajdziesz tutaj.

11212262_10152899551296365_1166318564_n

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.