Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 12/05/2021

Scroll to top

Top

Requiem dla Snu (ang. Requiem for a Dream), reż. Darren Aronofsky, 2000.

Requiem dla Snu (ang. Requiem for a Dream), reż. Darren Aronofsky, 2000.

Konstrukcję „Requiem dla Snu” można porównać do klasycznego utworu „Bolero” Ravela. Rozpoczyna się cicho i spokojnie, by bardzo płynnie przyspieszać rytm i zwiększać poziom decybeli. A w epilogu dołożyć najmocniejsze uderzenie, po którym poczujemy ciarki przechodzące po plecach.

Darren Aronofsky, po swoim głośnym debiucie „Pi”, natychmiast dostał możliwość realizacji w pełni profesjonalnej produkcji. Jego styl reżyserski staje się całkowicie rozpoznawalny, choć tym razem już z zawodową ekipą i doskonałymi warunkami pracy. Podobnie jak w poprzednim przypadku buduje atmosferę pełną paranoicznego niepokoju i braku litości dla bohaterów filmu i jego widzów. Tylko zamiast opowiadać o genialnym umyśle skupia się raczej na jego słabościach. Bohaterowie uciekają z realnego świata zasilając ducha substancjami chemicznymi, można się więc spodziewać mocnej jazdy bez trzymanki.

W kontekście czysto technicznym wysoce odczuwalna intensywność narracji wynika m. in.z bardzo dynamicznego montażu powtarzających się sekwencji tworzących kalejdoskopowe obrazy i podbijające rytm. Oblicza się, że film trwający około 100 minut zmontowany jest zazwyczaj z około 600-700 ujęć – podczas gdy w „Requiem dla Snu” jest ich ponad 2000.

W głównych rolach Jared Leto, uznana już podówczas Jennifer Connelly oraz wielce szacowna Ellen Burstyn, dająca pokaz rzemiosła aktorskiego otaczającej młodzieży, za co nominowano ją do Oscara. „Requiem dla snu” jest kompozycją perfekcyjnie płynnej narracji opartej na oryginalnym scenariuszu (na podstawie książki Hubarta Salby Jr. pod tym samym tytułem), a reżyserski styl nadał filmowi ponadczasowej wagi, podobnie jak uniwersalne problemy przynosi uzależnienie od dragów. Słynna jest również ścieżka dźwiękowa ilustrująca np. tysiące filmików wrzuconych na serwisy video, komentując różnorakie wydarzenia – ale oryginał jest tylko jeden.

Tytuł: Requiem dla Snu (ang. Requiem for a Dream)
Reżyseria: Darren Aronofsky
Scenariusz: Hubert Selby Jr., Darren Aronofsky
Premiera: 2000 r.
Czas Trwania: 102 min.
Produkcja: USA

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.