Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 28/11/2021

Scroll to top

Top

Przystanek Alaska (ang. Northern Exposure), USA

Przystanek Alaska (ang. Northern Exposure), USA

Na początku lat 90., w kontrze do popularnych oper mydlanych rozbudzających emocje widzów, „Przystanek Alaska” rozbudzał również intelekt. Buntownicza gapowatość Dr Fleischmana wysłanego na daleką Alaskę, by odpracować studia medyczne, tuliła do snu miliony naszych rodaków. Chodź bądźmy szczerzy, wielu wolało by do snu tuliła go Maggie O’Connel, czyli druga czołowa postać. Senne życie utopijnego miasteczka Cicely z całą zgrają dziwnych charakterów i ich pokojowym współżyciem dawało okno na harmonijny świat. „Przystanek Alaska” jest zatem w Polsce ikoną, chodź najmłodsze pokolenie może to zdanie skomentować wzruszeniem ramion. W USA serial zebrał ponad czterdzieści nominacji do nagród Emmy (wygrał 7), dziesięć nominacji do Złotych Globów (wygrał 2) i niezliczoną ilość innych wyróżnień.

Serial jest niezwykle uniwersalny, bo prócz dowcipnej codzienności, opisuje świat stąpając kilka centymetrów ponad ziemią, co niezmiennie oddziałuje na wyobraźnie widza. Po Cicely niczym niepokojone spacerują łosie, ten sam barman zawsze nalewa piwo, lokalni Indianie patrzą na świat we własnym duchu, a rzutki businessman cały ten kram próbuje utrzymać w ryzach. Oni i wielu innych bohaterów dają dowód samodzielności dyktowanej tylko sercem. Jedynie Fleischman rzucony z Nowego Yorku wzdryga się na myśl o lokalnych zwyczajach, siłuje z odmienną mentalnością i udaje niechęć do innych. Wielkomiejska maska spada dopiero w obliczu spraw ważnych i uświadomieniu wzajemnej bliskości mieszkańców miasteczka.

„Przystanek Alaska” służy do zatrzymania czasu, by pośmiać się z absurdalnego humoru, cieszyć niezbywalnym pokojem. A dla tych co nie wierzą w jego moc, warto przypomnieć, że cała masa imprez w Polsce wzięła od niego nazwę, z naczelnym dziś „Przystankiem Woodstock”. I możemy te nazwy potraktować jak najbardziej swojsko, gdyż tytuł oryginalny słowa „przystanek” nie zawiera. Serial niezastąpiony na zimowe wieczory.

Tytuł: Przystanek Alaska (ang. Northern Exposure)
Premiera: 1990 – 1995
Ilość sezonów: 6
Aktorzy: Rob Morrow, Janine Turner, John Corbett
Produkcja: USA

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.