Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 27/01/2022

Scroll to top

Top

„Przechodzeń” – filmowy portret Tadeusza Konwickiego (reż. A. Titkow)

„Przechodzeń” – filmowy portret Tadeusza Konwickiego (reż. A. Titkow)

Tadeusz Konwicki jest jednym z najważniejszych polskich pisarzy współczesnych. Piszę w czasie teraźniejszym, choć ten post inspirowany jest niedawną śmiercią pisarza – ale jego książki i filmy oczywiście z nami zostają. Dla mnie osobiście lektura „Małej Apokalipsy” w wieku nastoletnim była rodzajem duchowego wyzwolenia. Nie wiedziałem wtedy, że autor był „przechodniem”, którego bez większego trudu spotkać mogłem na Nowym Świecie, czy al. Ujazdowskich, odbywającego rytualne spacery i spotkania (w Czytelniku i kawiarni Bliklego z nieodżałowanymi Holoubkiem, Łapickim i innymi – odsyłam do artykułu Konwicki został sam przy stoliku w Czytelniku)

By przybliżyć postać Konwickiego, polecam genialny film Andrzeja Titkowa „Przechodzeń”. Film zrealizowany w 1984 r. jest tak aktualny, że mógłby być zrobiony choćby w tym roku, a jedynym wyróżnikiem jego wieku są czarno-białe zdjęcia i ewentualnie ujęcia z 1-majowych pochodów, do których na szczęście już nikt nas dziś nie zmusza.

Film okraszony jest wieloma fragmentami filmów zrobionych przez Konwickiego (o których w końcu przyjdzie czas i napisze na blogu), a sam pisarz opowiada nam o swoim stosunku do świata, rzuca kilkoma okruchami swojej biografii i w swoim krnąbrnym stylu ciekawie opowiada o życiu.

Tytuł: Przechodzeń
Scenariusz i Reżyseria: Andrzej Titkow
Zadęcia: Ryszard Gajewski
Produkcji Polska, 1984 r.

CAŁY FILM

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.