Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 27/01/2022

Scroll to top

Top

Prorok (fr. Un Prophète), reż. Jacques Audiard, 2009.

Prorok (fr. Un Prophète), reż. Jacques Audiard, 2009.

Pierwotnie myślałem, że „Prorok” to film o jakichś ponadludzkich mocach i ku własnej szkodzie długo zwlekałem z zobaczeniem filmu. Tymczasem jest to doskonały i nowoczesny kryminał. Młody chłopak ląduje we francuskim więzieniu. Ma 19 lat i z trudem potrafi podpisać się własnym nazwiskiem. Z pochodzenia jest Arabem, ale nie ma żadnych związków z kulturą (religią) muzułmańską. Przed nim oczywiście szkoła życia. Jednak bez amerykańskich schematów – razem z głównym bohaterem będziemy poznawać świat, którego na pewno nie znamy…

Niektórzy krytycy próbują nadawać tej historii głębokie odniesienia społeczne, wieszcząc rolę i złowieszczy wpływ muzułmańskiej kultury we francuskiej codzienności. Wydaje mi się jednak, że takie oceny to raczej „sumy strachów” przeciętnego europejczyka. Na pewno można doszukiwać się w „Proroku” zalążka faktycznych zjawisk, ale zgodnie z deklaracją reżysera jest to całkowita „fikcja literacka”. Siłą rzeczy, gdy opowiada się o wielokulturowej społeczności więziennej, na pewno wchodzi się na nieznane wody, a dreszcz emocji może tymczasowo wzmóc ostrożność widza.

Fabuła filmu jest tak mocna, że gdybyśmy mieli ten film traktować dosłownie jako poważną analizę jednej z francuskich grup społecznych, moglibyśmy uznać, że Francja to kraj totalnie wolnej „amerykanki’. Ewentualnie, że reżyser nieumiejętnie posługuje się skrótami realizatorskimi, co czyniłoby opowieść nierealistyczną.

„Prorok” to po prostu świetny film kryminalny, w którym scenariusz, reżyseria i zdjęcia zgrały się w idealnym trio. Natomiast odniesienia kulturowe i ludzkie charaktery są jak najbardziej realistyczne – i to właśnie czyni ten film wyjątkowym i bardzo wciągającym.

I na koniec krótka nota o nagrodach zdobytych przez film, których ilość mówi sama za siebie. Przede wszystkim Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, zwycięstwo na festiwalu w Cannes, nagroda BAFTA i niezliczona ilość Cezarów (a gdyby policzyć to dokładnie; dziewięć)

Tytuł: Prorok (fr. Un Prophète)
Reżyseria: Jacques Audiard
Scenariusz: Jacques Audiard, Thomas Bidegain, Abdel Raouf Dafri, Nicolas Peufaillit
Premiera: 2009r.
Czas Trwania: 149 min.
Produkcja: Francja

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.