Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 27/01/2022

Scroll to top

Top

Prawo Ulicy, ang. The Wire (USA)

Prawo Ulicy, ang. The Wire (USA)

Majstersztyk serialowych kryminałów obyczajowych. W mojej opinii, pierwszy sezon cechuje abosutna doskonałość realizacyjna. Żaden strzał nie jest chybiony, żadna ustawka na ulicy nie trąci myszką. „The Wire” opowiada o walce policjantów z Baltimore z ulicznymi gangami. To amerykańskie miasto cechuje 80-procentowa większość czarnoskórych obywateli. Osiedleni są w gettach blokowisk, z amerykańska zwanych „projects”. Takie warunki nie pozwalają łatwo odbić się od dna, łatwy zarobek czyniąc jedyną ambicją i dumną normą.

Każdy kolejny sezon rozgryza inne środowisko, tworząc całościowy obraz miasta. Można zatem poznać kręcących na boku potomków Polaków z nabrzeża, dziennikarzy zmagających się z korupcyjną presją i zagłębić w problemy edukacji, która niestety nie potrafi skutecznie uchronić przed wessaniem w narożnik ulic, z działką na sprzedaż schowaną pod kamieniem. W ostatnich sezonach serial przestraja się na mocno polityczne tony, ukazując walkę o władzę w miejskim Ratuszu.

Najważniejszą cechą serialu jest jego fantastyczny realizm. Policjanci pod ogromną presją walczą z wiatrakami, dzieciaki z biednych dzielnic uciekając, biegną ślepą uliczką. Atmosfera biednej dzielnicy, posterunku policji, siedziby burmistrza, czy szkoły – jest namacalna jak pistolet za paskiem theWire1każdego młodzieńca zamieszkującego „projects”. Wewnętrzna walka między policjantami przypomina tę, którą prowadzoną szefowie lokalnych band.

Śmierć na ulicy jest jak „kromka chleba”, a sama odznaka nie wystarczy – trzeba mieć jeszcze sporo charakteru i oleju w głowie. Nic jednak dziwnego, bo jak mówi jeden z policjantów „you follow drugs – you find drugs addict and drug deallers, but you start to follow the money, and you don’t know where the fuck it’s gonna take you” („idziesz za narkotykami – znajdujesz uzależnionych i dealerów, podążasz za pieniędzmi – i nie masz k… pojęcia gdzie to cię zaprowadzi”)

To pewnie cytat z czasów, gdy autor serialu David Simon pracował jako reporter policyjny. Swoją wiedzę z terenu przełożył na scenariusz, poruszający najistotniejsze składowe życia wspólnoty ludzkiej, jaką jest miasto. Oczywiście, w tym przypadku miasto wyjątkowo trudne bo cechujące się dużą przestępczością i związanymi z tym patologiami. Dzięki serialowi wybili się Dominic West jako policjant oraz Idris Elba grający jednego z gangsterów (znany teraz także jako Luther z serialu o takimże tytule). Jedyne czego żal, to lekka obniżka formy w ostatnich sezonach. Zmagania polityczne nużą, lecz któż w dzisiejszych czasach nie jest znudzony polityką…

Tytuł: Prawo Ulicy, ang. The Wire
Premiera: 2002-2008
Ilość sezonów: 5
Aktorzy: Dominic West, Idris Elba, Wendell Pierce, Aidan Gillen,
Produkcja: USA

Zajawki pierwszego sezonu

 

 

Zajawka do kompletu sezonów na DVD

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.