Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 27/01/2022

Scroll to top

Top

Polskie filmy na festiwalu Planete+ Doc Film Festival 2014

Polskie filmy na festiwalu Planete+ Doc Film Festival 2014

Mały manifest na początek: szanowni Polscy twórcy filmów dokumentalnych – proszę nauczcie się robić zwiastuny filmowe i w przystępny sposób udostępniać je w sieci, to się naprawdę przydaje. Innymi słowy: niewiele zwiastunów mogę umieścić w tym artykule, robię zatem mały wykaz interesujących polskich filmów na Festiwalu.

1. Ważnym akcentem festiwalu jest retrospektywa filmów Jacka Bławuta – pozostawiam własnym decyzjom, które filmy reżysera zobaczyć. Wymieniam  te najnowsze, opowiadające o współczesnej Polsce; Kraj urodzenia (2013, 26 min), Samotność dźwięku (2012, 30 min), Wirtualna wojna (2012, 70 min), pozostałe dostępne tutaj

2. Dwa filmy mające w nazwie rok 1989 choć mówią o nieco odmiennych tematach. „Moje 89 pokolenie” to film crowdsourcingowy (czyli każdy bohater samodzielnie robił film o swoim otoczeniu) opowiadający o ludziach żyjących w Polsce, a urodzonych po tytułowym roku. Drugi film, „1989” opowiada o przemianach, jakie przechodziła Polska tuż po upadku komuny i atmosferze panującej w kraju.

Moje 89 pokolenie 
My 89 Generation
reż. Paweł Jóźwiak – Rodan, Polska, 2014, 64 min

1989
reż. Michał Bielawski, Polska, 2014, 54 min

3. Ciekawy zwiastun filmu polskiej reżyserki, uciekający od bieżących i politycznych spraw świata – ciągle jednak poszukując wolności.

Badjao. Duchy z morza (ang. Walking Under Water)
reż. Eliza Kubarska, Wielka Brytania/Polska, 2014, 76 min
https://www.youtube.com/watch?v=vcj4kacdmds

4. Próba całościowej opowieści o postaci Jacka Kaczmarskiego, nie tylko przecież uznanego barda, ale też emigranta, partnera życiowegego i artystę znanego z trudnego charakteru.

Bard
reż. Katarzyna Kościelak, Polska, 2013, 91 min

5. Na Festiwalu można zobaczyć dwa filmy o zespole Cool Kids of Death – swoista konfrontacja dwóch rzeczywistości i zwieńczenie opowieści – pierwszy film powstał 10 lat temu, gdy CKOD byli na fali wznoszącej. Nowy film towarzyszy im na ostatniej trasie, pokazując w odmienionym otoczeniu wszelakie bóle twórczo-rynkowe. Warto obejrzeć obie pozycje, gdyż zdaje się, że razem stanowią ciekawą, całościową opowieść. 15 maja o godz. 20 i 17 maja o godz. 14 w warszawskim kinie Kinoteka, „Plan ewakuacji” i „Generacja C.K.O.D.” (jeden po drugim) i spotkanie z reżyserem Piotrem Szczepańskim

Generacja C.K.O.D.
Cool Kids of Death Generation
reż. Piotr Szczepański, Polska, 2004, 57 min

C.K.O.D.2 – Plan ewakuacji
C.K.O.D.2 – Evacuation Plan
reż. Piotr Szczepański, Polska, 2014, 60 min

6. Sądząc po zwiastunie tytuł jest bardzo trafny.

Minkowski | Saga
reż. Rafael Lewandowski, Polska, 2013, 85 min

7. Coś dla fanów Warszawy, design’u i ucieczki do nieco lżejszych tematów. Film „Neon” opowiada historię warszawskich neonów, zapewne zahaczając przy okazji o nieco współczesnej historii Warszawy i jej wzornictwie a’la PRL.

Neon
reż. Eric Bednarski, Polska, 2014, 52 min

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.