Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 19/04/2021

Scroll to top

Top

Police Squad! (USA)

Police Squad! (USA)

Nie wszyscy pamiętają, że zanim Leslie Nielsen współtworzył serię komedii kryminalnych „Naga broń”, grał w pierwowzorze pomysłu, czyli mini serialu „Police Squad!” Nazywam serial „mini”, ale nie dlatego, że tak planowali twórcy. Po prostu telewizja ABC skasowała pomysł po sześciu odcinkach, mimo dobrych ocen recenzentów. Nie przeszkodziło to, a może nawet pomogło, by serial zyskał miano kultowego.

Typ humoru i wiele gagów znanych z „Nagiej broni” są powtórką z Police Squad! Aczkolwiek mam wrażenie, że w swej absurdalności serial momentami bije pełnometrażowe filmy. Jedyny szkopuł dla polskiego widza to fakt, że żarty językowe są równie ważne, co te widoczne w warstwie plastycznej. A w warstwie językowej pewnych tekstów nie da się przełożyć na polski, a brak dobrego tłumaczenia może odebrać pełną satysfakcję z poczynań Franka Drebina (Nielsen).

Serial nawiązuje formą fotograficzną do lat ’70., a moda i wielorakie odniesienia estetyczne kreują styl kojarzący się z klasykami kryminału, w stylu opowieści o detektywie Marlowe. Każdy odcinek rozpoczyna wstęp „Police Squad!… w kolorze!…” co na początku lat ’80 musiało mieć przewrotne znaczenie, podobnie jak „nieruchome” klatki na zakończenie każdego odcinka.

Warto przypomnieć sobie Police Squad!, bo oglądając króciutkie odcinki zrzucimy nieco ciężaru z naszych biurokratycznie przygniecionych barków. Groteskowe spojrzenie na stróżów prawa rozśmiesza i straszy możliwością zbytniego realizmu…

Tytuł: Oddział Specjalny (ang. Police Squad!)
Premiera: 1982
Ilość sezonów: 1
Aktorzy: Leslie Nielsen, Alan North
Produkcja: USA

Kilka scen z serialu (z polskimi napisami)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.