Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 25/04/2017

Scroll to top

Top

Pola X, reż. Léos Carax, 1999

Pola X, reż. Léos Carax, 1999

Przyznam szczerze, że nie miałem pewności, czym jest francuski „neogotyk” filmowy, ale po obejrzeniu reprezentanta nurtu, czyli „Pola X”, już wiem, że warto by się było trochę dokształcić. Niewiele widziałem współczesnych filmów o tak fantazyjnej i ponadczasowej formie fotograficznej.  W kadrach Leos Caraxa, reżysera filmu, każda scena drży od wibracji, a nadejście kataklizmu jest pewne. Pozycja zapewne nie dla każdego – jeśli niezrozumiałe zachowania bohaterów filmowych niezmiernie cię irytują, zadania z logiki traktujesz jak największą rozkosz, a nierozpoznany wewnętrzny „pęd” nigdy nie rzucił cię w nieznane miejsca – to może nie być film dla ciebie.

Gwoli formalności; „Pola” to akronim od słów „Pierre ou les ambiguïtés”, rozpoczynających powieść pod tytułem „Pierre”, autorstwa Hermana Melville’a, na której opiera się scenariusz. A w owym, młody pisarz w poszukiwaniu natchnienia i próbie zrozumienia własnych potrzeb, wpada, że tak to nazwę, w duchowo-fizyczny „ciąg”. Proces, któremu ulega, inicjuje tajemnicza postać i majacząca w ciemnościach namiętność. Tak wygląda fabularny kręgosłup opowieści. Cała jej siła wynika z wyzwolonej, psychicznej energii bohatera, która odkrywa przed nim samym kolejne nieznane poziomy.

Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy operatorskiej Érica Gautier (choć pod dyktando bardzo precyzyjnego reżysera). Oto film z końca lat ’90. w teoretycznie dość klasycznej estetyce zdjęciowej tamtego czasu. Film współczesny, a jednak scenografia, krajobrazy, Pola X, reż. Leos Caraxkadrowanie i czysta wyobraźnia reżysera i operatora zamieniają całość w ponadczasową ucztę estetyczną. Im dalej w las tym ciekawiej. Carax dzięki narracji i obrazom, stopniowo wprowadza i umiejętnie podtrzymuje emocjonalną bombę rosnącą w bohaterze.

Co do pojęcia neogotyku, to własnie wymienione powyżej elementy – pozbawione schematów fabularnych, czerpiące ze zróżnicowanych form filmowych – są między innymi jego wyznacznikiem. Klasyfikacje są jednak złudne. Léos Carax to Léos Carax i nie sądzę, by jakiekolwiek przynależności były mu potrzebne. Podobno jest skrytym i małomównym człowiekiem w osobistym kontakcie. No cóż, w jego filmach na pewno tego nie widać, o nie – szaleństwo gwarantowane.

Główną rolę gra Guillaume Depardieu, wyrodny syn starego Depardieu, ewentualnie; dobry syn wyrodnego ojca – różnie mówią. W moim przekonaniu Guillaume spisał się świetnie, a umiejętną identyfikację z rolą, chciał czy nie, miał w genach. „Miał” ponieważ w 2008 r., w wieku 37 lat zmarł. Wykończył się toną prochów i alkoholu, i choć ostatnie lata żył w trzeźwości walcząc o zdrowie, było za późno dla jego wyniszczonego organizmu. Ale opowieść o nim to odrębna historia.

Film reklamowano udziałem Catherine Deneuve i „odważnym scenom erotycznym”. Prawda jest taka, że Deneuve gra tu rolę mocno drugoplanową, odważna scena erotyczna jest tylko jedna (ale jaka…), a prawdziwym obiektem zainteresowania reżysera, prócz Depardieu, jest Yekaterina Golubeva, grająca drugi wiodący charakter. Golubeva w tamtym czasie byłą partnerką Caraxa i mówi się, że film jest rodzajem hołdu dla niej – i coś w tym jest. Choć można też rzec, że to hołd dla wolności twórczej i swobody spojrzenia na drugą stronę lustra ludzkiej psychologii. Filmowy „Pierre” spala się w swoich pragnieniach i trudno o lepszą ekranizację tego procesu.

Tytuł: Pola X
Reżyseria: Léos Carax
Scenariusz: Jean-Pol Fargeau, Lauren Sedofsky, Leos Carax
Premiera: 1999
Czas Trwania: 134 min.
Produkcja: Francja, Japonia, Niemcy, Szwajcaria

Zwiastun 1

Zwiastun 2

 

Dodaj komentarz