Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 27/01/2022

Scroll to top

Top

Pokuta (ang. Atonement), reż. Joe Wright, 2007

Pokuta (ang. Atonement), reż. Joe Wright, 2007

Podobno w Wielkiej Brytanii „wszyscy” czytali powieść wydaną w 2001 r., na podstawie której zrobiono film. Oczekiwania musiały być zatem ogromne. Reżyser wytrzymał presję i w fotograficznie wypieszczonej formie przybliżył Anglię przełomu lat 30 i 40. Główną oś scenariusza stanowi historia miłosna ulegająca głębokim komplikacjom z powodu nadmiernej wyobraźni postronnej dziewczyny. A następnie chorobliwej wyobraźni kilku starszych facetów, którzy rozpętali światową wojnę komplikując dodatkowo sprawy.

Charakteryzując poszczególnych bohaterów, we wstępnej części reżyser oprowadza po wiejskim pałacyku zamieszkałym przez członków najwyższej klasy społecznej. Zdjęcia dostosowują się do atmosfery, pieszcząc każdy kadr i detal. Acz na dłuższą metę opowieść oddzielona jest od materialnych zasobów bohaterów – najwyższy status społeczny to raczej pięknie sfotografowany fetysz pośród zielonych angielskich łąk.

O sile „Pokuty”, prócz posągowej scenografii i zdjęć, decyduje oryginalna metoda puentowania opowieści i pisarska zabawa w prezentowaniu różnych wariantów życia. Fabuła angażuje widza dzięki dobitnemu i mocno wystylizowanemu opisie uczuć, również z empatią i dostatkiem sentymentu, związanymi także z nieuchronnymi skutkami wojny. Co poniektórzy mogą nawet uronić łzę, no a bardziej temperamentni wcisnąć pauzę. Ostatni fragment filmu, odnoszący się bezpośrednio do tytułowej „pokuty”, chyba nie wybrzmiewa dostatecznie mocno – co nie zmienia faktu, że dobrze broni narracyjną konstrukcję i stanowi oryginalną puentę.

W rolach głównych nieźli Keira Knightley oraz James McAvoy. Film otrzymał wiele wyróżnień; Oscara i Złoty Glob za muzykę oraz Złoty Glob za najlepszy dramat. Brytyjczycy wyróżnili scenografię i nagrodzili film tyłem najlepszego w 2007 (BAFTA).

Tytuł: Pokuta (ang. Atonoment)
Reżyseria: Joe Wright
Scenariusz: Christopher Hampton
Premiera: 2007
Czas Trwania: 123 min.
Produkcja: Wielka Brytania, USA, Francja

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.