Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 25/05/2017

Scroll to top

Top

Pokuta (ang. Atonement), reż. Joe Wright, 2007

Pokuta (ang. Atonement), reż. Joe Wright, 2007

Podobno w Wielkiej Brytanii „wszyscy” czytali powieść wydaną w 2001 r., na podstawie której zrobiono film. Oczekiwania musiały być zatem ogromne. Reżyser presję wytrzymał i w wypieszczonej fotograficznie formie przybliżył Anglię lat 30./40. Oto historia miłosna ulegająca głębokim komplikacjom z powodu nadmiernej wyobraźni młodej dziewczyny. A następnie chorobliwej wyobraźni kilku starszych facetów, którzy rozpętali światową wojnę.

Charakteryzując poszczególne postaci, wstępna część oprowadza po wiejskim pałacyku wśród najwyższej klasy społecznej. Zdjęcia dostosowują się do powyższej atmosfery, pieszcząc każdy kadr i detal. Na szczęście na dłuższą metę opowieść oddzielona jest od materialnych zasobów bohaterów – najwyższy status społeczny to raczej pięknie sfotografowany fetysz pośród zielonych angielskich łąk. Uczucie między dwojgiem ludzi ulega dramatycznej komplikacji, gdy niedojrzała miłość osoby postronnej próbuje wkroczyć w rodzącą się, autentyczną bliskość głównych bohaterów. Wszystko co dalej dzieje się z ich życiem, jest tego konsekwencją.

O sile „Pokuty”, prócz posągowej scenografii i zdjęć, decyduje oryginalna metoda spuentowania opowieści. Fabuła może angażować widza dzięki dobitnemu i mocno wystylizowanemu opisie uczuć, również z empatią i dostatkiem sentymentu. Co poniektórzy mogą nawet uronić łzę, no a bardziej temperamentni wcisnąć pauzę. Ostatni fragment filmu, odnoszący się bezpośrednio do tytułowej „pokuty”, nie wybrzmiewa dostatecznie mocno – co nie zmienia faktu, że dobrze broni narracyjną konstrukcję i stanowi oryginalną puentę.

W rolach głównych nieźli Keira Knightley oraz James McAvoy. Film otrzymał wiele wyróżnień; Oscara i Złoty Glob za muzykę oraz Złoty Glob za najlepszy dramat. Brytyjczycy wyróżnili scenografię i nagrodzili film tyłem najlepszego w 2007 (BAFTA).

Tytuł: Pokuta (ang. Atonoment)
Reżyseria: Joe Wright
Scenariusz: Christopher Hampton
Premiera: 2007
Czas Trwania: 123 min.
Produkcja: Wielka Brytania, USA, Francja

Dodaj komentarz