Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 21/04/2019

Scroll to top

Top

Nienawiść (fr. La Haine), Mathieu Kassovitz, 1995.

Nienawiść (fr. La Haine), Mathieu Kassovitz, 1995.

Paryż jest słynny głównie dzięki wieży Eiffla, Mona Lisie i romantycznym micie miasta zakochanych. Jednakże, wielu z tych którym przyszło tam żyć, walczy z codziennością odmienną od tej wizji. Czyli z niebezpiecznym i brutalnym miastem. „Nienawiść” to debiut Mathieu Kassovitza nagrodzony Złotą Palmą w Cannes m.in. za najlepszą reżyserię. We Francji (i nie tylko) film absolutnie kultowy – mix kultur z francuskich przedmieść, dragi, hip hop i policyjne psy – czyli tak wygląda prawdziwe życie człowieniu.

Po kolejnych zamieszkach w Paryżu (w 1993 r.), wywołanych śmiercią z rąk policjantów jednego z emigranckich nastolatków (przykutego kajdankami do kaloryfera na komisariacie…), Mathieu Kassovitz postanowił zrealizować film, który opowie o życiu dzieciaków żyjących na przedmieściach Paryża. Trzech bohaterów; Said, Vinz i Hubert próbują przetrwać w chaosie bezprawia i opresji. A może nawet zmienić coś we własnym życiu. Niestety, gdy edukuje cię tylko ulica, wachlarz rozwiązań jest mocno ograniczony.

Żeby lepiej rozumieć okoliczności, trzeba mieć świadomość jak skonstruowany jest Paryż i z jakimi problemami się boryka. Film nie zajmuje się dokładnym tłumaczeniem stanu rzeczy, gdyż dla francuskiego widza to wiedza powszechna. Otóż piękne centralne dzielnice otoczone są wielką obwodnicą nazywaną „peripherique”. Po jej drugiej stronie rozciągają się przedmieścia „banlieues” oparte na idei taniego budownictwa, tzw. HLM. Zamieszkuje je wybuchowa mieszanka wszelkich ras, religii i kultur, której również towarzyszą patologie i bieda. I oczywiście stereotypy co do szans i zdolności by wydostać się z tego getta.

Poza tym panuje tam wiele prostych zasad, m. in. – policja to wróg, i do dziś w niektóre rejony tamtych dzielnic stróże prawa nawet nie próbują sie zapuszczać. W tego typu otoczeniu różnice między agresorem i ofiarą łatwo się zacierają, podobnie jak zasada równości wobec prawa. Bądźmy szczerzy, w porównaniu z tymi dzielnicami warszawskie blokowiska to dolina płynąca miodem i cukrem.

Debiut nie tylko reżyserski, ale także trzech głównych aktorów. Spośród nich największą gwiazdą rozbłysł i błyszczy po dziś dzień Vincent Cassel. Francuskim władzom natomiast, cały czas nie udało się znaleźć kompleksowego rozwiązania, by pomóc mieszkańcom peryferyjnych dzielnic i zmienić agresywny charakter paryskich przedmieść.

Tytuł: Nienawiść (fr. La Haine)
Reżyseria: Mathieu Kassovitz
Scenariusz: Mathieu Kassovitz
Premiera: 1995r.
Czas Trwania: 96min
Produkcja: Francja

http://www.youtube.com/watch?v=yk77VrkxL88

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.