Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 05/03/2021

Scroll to top

Top

Nawet deszcz (hisz. También la lluvia), reż. Icíar Bollaín, 2010

Nawet deszcz (hisz. También la lluvia), reż. Icíar Bollaín, 2010

Bardzo zgrabnie zrealizowana opowieść o spotkaniu Europy z Ameryką Południową. A konkretnie, o hiszpańskiej ekipie pracującej nad w filmem w Boliwii. Spotkanie niesie ze sobą ciężar odpowiedzialności za kraj postkolonialny, temat globalizacji i nierówności społecznej. Reżyserka Icíar Bollaín efektownie i nowocześnie opowiada o przemianie grupy filmowców pod wpływem doświadczeń zdobytych w dalekim południowo-amerykańskim kraju. W rolach głównych Gael García Bernal oraz Luis Tosar.

„Nawet deszcz” to bardzo dobrze, w nieco amerykańskim stylu zrealizowany film. Hiszpańscy filmowcy kręcą obraz o Kolumbie pacyfikującym „nowy świat”. Co za tym idzie, wielu z nich przepełnionych jest romantycznymi ideami na temat wolności i równości. Test ich postaw nadchodzi szybko z powodu bieżącej sytuacji w Boliwii, która zmaga się z protestami społecznymi. I jak to w życiu bywa, niektórzy wspinają się na wyżyny, niektórzy grzebią w naszych oczach. Scenarzysta Paul Laverty rysuje nowoczesny obraz z tylko pozornie dalekiego kraju. Umiejętnie pokazuje, że żyją tam ludzie z takiej samej „krwi i kości”, ale którzy muszą zmagać się z problemami zbyt podstawowymi dla głowy Europejczyka.

Poza tym kilka świetnych pomysłów realizacyjnych, np. próby aktorskie jako element filmu, siłą rzeczy we współczesnym otoczeniu, z aktorami mówiącymi do siebie językiem średniowiecza – bardzo ładne. A widok Indian ucharakteryzowanych do filmu sugestywnie kieruje uczucia ku przeszłości, konfrontując je z widokiem tych samych ludzi we współczesnym otoczeniu.

„Nawet deszcz” to stosunkowo prosta historia z wieloma konsekwentnie prowadzonymi wątkami.  Film był hiszpańskim kandydatem do Oscara w 2011 r. Bez wielkich intelektualnych pretensji – jest to po prostu porządne kino, przypominające o kilku istotnych sprawach.

Tytuł: Nawet deszcz (hisz. También la lluvia, ang. Even the Rain)
Reżyseria: Icíar Bollaín
Scenariusz: Paul Laverty
Premiera: 2010
Czas Trwania: 103 min.
Produkcja: Hiszpania, Francja, Meksyk

Umieszczam zajawkę najbardziej romantyczną, gdyż skierowaną na amerykański rynek – lecz jedyną, która nie opowiada całej historii w skrócie, jak to robią zajawki na rynek europejski.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.