Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 23/05/2018

Scroll to top

Top

10 filmów/seriali 2016 r. polecanych przez IntoKino.com

10 filmów/seriali 2016 r. polecanych przez IntoKino.com

W minionym roku nie byłem zbyt częstym widzem w kinie, dlatego sporządziłem listę „polecanych” filmów, zamiast najlepszych filmów. Poniższa dziesiątka to tytuły godne rekomendacji, część z nich jest najlepsza, część po prostu dobra.


making_a_murderer_1-minMAKING A MURDERER – serial Netflix
Niepowtarzalny serial dokumentalny. Przez ostatnie 10 lat twórczynie śledziły walkę o wolność Stevena Avery, oskarżonego o morderstwo, do którego nie przyznaje się z całą mocą. Co ważne, wcześniej Avery niesłusznie siedział wiele lat w więzieniu, co ponad wszelką wątpliwość udowodniły dopiero nowoczesne badania DNA. Ten cień na życiorysie będzie już zawsze odbijał się rykoszetem w jego nowym życiu. Więcej tutaj.


zwierzeta_nocy_tom_fordZWIERZĘTA NOCY (ang. Nocturnal Animals, reż. Tom Ford)
Po „Samotnym człowieku” na barki Toma Forda spadły ogromne oczekiwania. „Zwierzęta nocy” nie są tak konsekwentnym dziełem jak debiut, ale udowadniają, że Ford zbadał różne oblicza miłości, a co za tym idzie, rożne warianty osobowości. Film wciąga dzięki wielopoziomowej strukturze zagłębiającej się we wspomnienia o straconej miłości i odmiennych konsekwencjach utraty owego „niedokończonego” emocjonalnie związku (w głównych rolach Jake Gyllenhaal i Amy Adams). Ponadto Ford w swoim stylu fetyszyzuje obraz, dbając o każdy kadr, i na mój gust, mimo kilku nierówności, ostatnią sceną wygrywa film. Poczułem wyjątkową bliskość z podaną historią, nie mogę zatem filmu pominąć.
Zwiastun


gomorra_serial_savianoGOMORRA (wł. Gommora – La Serie) – serial
W 2016 roku ukazał się drugi sezon serialu „Gomorra”. Scenarzystą jest słynny Roberto Saviano (wraz z kilkoma współpracownikami), autor książki pod tym samym tytułem, za którą był ścigany przez neapolską mafię szukającą go z wyrokiem śmierci w ręku. W ukryciu napisał scenariusz do pełnometrażowej „Gommory” (2008) bez wahania wartą polecenia.

Serial różni się od poprzedniej pracy Saviano, ponieważ balansuje między naturalizmem a gatunkowością, dodając mu czysto filmowego sznytu. Nie jest aż tak głęboko zaangażowany w problemy społeczne, a raczej rozwija wątki sensacyjno-kryminalne w stylu kina amerykańskiego i buduje przywiązanie do ludzi, do których absolutnie nie powinniśmy się przywiązywać w prawdziwym życiu.

Nie byłem zatem w pełni przekonany do serialu, ale drugi sezon udowadnia, że Saviano wie co robi, i mimo że napisał serial gatunkowy, stopniowo rysuje obraz choroby trawiącej południowe Włochy. Krok po kroku uświadamia własnych bohaterów, kim są i jakie są długofalowe rezultaty ich czynów. No i świetnie się serial ogląda, m. in dzięki realistycznym kreacjom aktorskim, nowoczesnej pracy kamery i konsekwentnej reżyserii.
Zwiastun


plan_maggie_garwig_howkePLAN MAGGIE (ang. Maggie’s Plan, reż. Rebecca Miller)
Kolejny film z Gretą Garwig całą gębą przypominający filmy Woody Allena(w pozostałych rolach Ethan Hawke i Julianne More). Tak jak w jego filmach, także w tym nowojorscy intelektualiści nie radzą sobie z życiem rodzinnym i uczuciowym. Bezpruderyjne przemiany mają pomóc w ustatkowaniu nastrojów psychicznych, a reżyserka i scenarzystka Rebecca Miller zadaje odwieczne pytanie, czy życie aby czasem nie toczy się odwiecznym kołem, i pyta totalnie w stylu starego mistrza.

Reżyserce udało się wprowadzić sporo humoru, a przypadki bohaterów nie zatrzymują się na wstępnym wątku. A w nim Maggie (Gerwig) szuka ojca dla jej przyszłego dziecka, lecz bohaterowie zapętlają się w kolejnych rozterkach, więc seans zaliczam do jak najbardziej udanych, choć typowo snobistycznych. Ale kto nie chciałby być snobem z Nowego Yorku.
Zwiastun


trumbo_2016TRUMBO (reż. Jay Roach)
Dalton Trumbo był wyjątkową postacią w historii Holywood. Jako autor wielu chodliwych scenariuszy miał pozycję celebryty, co nie zdarza się często scenarzystom. Napisał m. in. „Rzymskie wakacje” z Audrey Hepburn, „Spartakusa” z Kirkiem Douglasem, „Papillon” ze Stevem McQueenem i Dustinem Hoffmanem i wiele innych. A jednak, mimo że dostał dwa Oscary, nie mógł ich osobiście przyjąć.

Problem polegał na tym, że Trumbo był też ideowym socjalistą pragnącym przywrócić równość społeczną każdemu obywatelowi. Idea chwalebna, ale głoszona w czasach kolosalnej, powojennej nagonki na komunistów w Stanach Zjednoczonych, co zaowocowało Komisją McCarthy’ego polującą na wszelkich zdrajców ojczyzny. Miało to poważne konsekwencje dla Holywood oraz dla Trumbo. W pewnym skrócie i dość klasycznej formie, film opowiada ciekawą i dramatyczną biografię pisarza, przy okazji odtwarzając atmosferę panującą w USA w tamtych czasach i relacje biznesowe w świecie filmowym.

Zwiastun (ostrzegam, że ten zwiastun to spoiler)
Przeczytaj też o filmie „Johny poszedł na wojnę” – jedynym filmie w reżyserii Daltona Trumbo.


ostatnia-rodzina-zestawienieOSTATNIA RODZINA (reż. Jan P. Matuszyński)
Niecierpliwie czekaliśmy na film o Beksińskich. Długo przed premierą krążyły plotki o niepowtarzalności filmu, a uznanie na międzynarodowych festiwalach tylko podgrzewało atmosferę. Odbiór w Polsce nie okazał się jednak tak jednoznaczny. Przy wielu zachwytach części publiczności, „Ostatnia rodzina” oskarżana była też o wybiórczość czy jednostronność. Natomiast niewątpliwie technika reżyserska, aktorstwo i scenografia są pierwszorzędne. Mówiąc najkrócej; to się ‚ogląda’. Więcej na temat filmu piszę tu.


tom-hanks-sullySULLY (reż. Clint Eastwood)
Zapewne wszyscy słyszeli o lądowaniu samolotu pasażerskiego na rzece Hudson w Nowym Yorku. Wyreżyserowany przez Clinta Eastwooda „Sully” opowiada o wydarzeniu, ale film obejrzałem poniewczasie ponieważ obawiałem się, że postanowiono po prostu odtworzyć operację lotniczą i niesamowicie ryzykowne lądowanie. Samo w sobie jest to oczywiście godne największego podziwu, ale proste odtworzenie byłoby dość powtarzalne w dobie dokumentów na Youtubie.

Pomyliłem się jednak, gdyż Eastwood dobrze wykorzystał okazję i opowiedział o wszędobylskiej biurokracji i presji ubezpieczycieli na komisję badającą wypadek. Bohaterstwo bohaterstwem, ale korporacje nigdy nie odpuszczą możliwości, by nie wypłacić należności, znajdując pozaumowne przyczyny wypadków. Trudne lądowanie nie było zatem ostatnim wyzwaniem oczekującym pierwszego pilota, czyli tytułowego Sully.

Eastwood rysuje też niejaki konflikt technologiczny między bezwzględnymi pomiarami symulatorów a wyczuciem i doświadczeniem kapitana. Ten wątek czyni film uniwersalnym jeśli pomyślimy, że wszystkim nam z roku na rok pozostaje coraz mniejszy margines wolności ponad systemowymi ‚zdolnościami’ i ‚wymaganiami’ wyliczanymi dla nas w kolejnych instytucjach czy miejscach zatrudnienia. „Sully” to proste i dobre kino oparte na faktach.
Zwiastun


rebeliant_mcconaugheyREBELIANT (ang. A free state of Jones, reż. Gary Ross )
Film przeszedł troszkę bez echa, a szkoda. Oparta na faktach opowieść o niejakim Newtonie Knight, zamieszkującym tytułowe hrabstwo Jones, daje przekrojowy wgląd w życie i walkę o wolność w trudnym czasie Wojny Secesyjnej i po niej. Newton Knight walczył o wolność od rasizmu, przeciw obowiązkowemu wcielaniu do armii, a mówiąc bardziej ogólnie, walczył przeciw przymusowemu wybieraniu stron we wszelkich dziedzinach życia.

W głównej roli bardzo dobry Matthew McConaughey, a za jego plecami w szerokim kadrze odtworzono rubieże XIX-wiecznej Ameryki. Momentami jest to film wojenny, by z biegiem akcji predestynować do filmu politycznego i obyczajowego – bo tak to właśnie potoczyło się życie odważnego Knighta i jego towarzyszy, mających już po prostu dość wyzysku przez bogatszych wspieranych oficjalnymi instytucjami. Filmowi momentami brakuje bigla w sensie realizacyjnym, bo każda scena jest ładna i równo oświetlona itp. a przydałoby się czasem trochę „brudu” – ale jest to dobre kino, a biorąc pod uwagę walkę zwykłych ludzi z establishmentem, zaskakująco aktualne.

Zwiastun – uwaga, zwiastuny „Rebelianta” to spoilery, podany tutaj jest najkrótszym jaki znalazłem.


Ave, Cezar! 2AVE! CEZAR (ang. Ave! Cesar, reż. Joel Coen, Ethan Coen)
Prosto, inteligentnie i dowcipnie. Bracia Coen przenoszą widzów do lat 50. i wielkiego Hollywood, odkrywając różne sekreciki kuchni filmowej. Pełną satysfakcję z seansu będą mieli szczególnie ci, którzy znają nieco historię Fabryki Snów, wpływ na jej funkcjonowanie Komisji McCarthy’ego, i rozumieją relacje między poszczególnymi gildami rzemieślników kina, począwszy od scenarzystów, przez reżyserów, na głupkowatych celebrytach skończywszy.

Więcej o filmie tutaj. (Zanim obejrzysz „Ave! Cezar”, zobacz polecanego wcześniej „Trumbo”, bogatego w informacje o Hollywood tamtych czasów).


planeta-singli-stuhrPLANETA SINGLI (reż. Mitja Okorn)
Mały lokalny bonus. Trudno tego typu filmy znaleźć na IntoKino, lecz tym razem zrobię wyjątek. Maciejowi Stuhrowi, wraz z ekipą, udało się zrobić komedię romantyczną nie obrażającą inteligencji widza, o standardach nawiązujących do hollywoodzkich filmów tego typu. Oczywiście, w filmie wszyscy są piękni, dobrze ubrani, mieszkają w luksusowych apartamentach itd., ale nawet w ramach powierzchownej, mainstreamowej konwencji, też nie jest łatwo zrobić film, dlatego „Planeta Singli” zapisuje się w annałach polskiego kina;)
Zwiastun


Nie widziałem: Paterson, La La Land, Manchester By the Sea, Moonligt, Jackie, Kubo i dwie struny, Toni Erdman, American Honey, Weiner.

Przereklamowane: Arrvial, Zabójczyni – The Assasin, Łotr 1, Wołyń, Hell or High Water, Nienawistna ósemka, High Rise.

Dodaj komentarz