Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 17/08/2018

Scroll to top

Top

Moon, reż. Duncan Jones, 2009.

Moon, reż. Duncan Jones, 2009.

Jeśli nie jesteś fanem lub fanką science fiction, nie obawiaj się. Jeśli jesteś, przygotuj się na więcej wyrafinowania, a mniej ponad-świetlnej szybkości. Odwieczne pytania o to kim jestem, dokąd podążam i kto mnie zaprojektował, tym razem w księżycowej scenerii. ‚Moon” to film kameralny i doskonale zrealizowany. Wypielęgnowany w detalach, acz pozbawiony głośnych fajerwerków generowanych cyfrowo.

Główny bohater Sam za dwa tygodnie wraca na Ziemię wraz z końcem trzyletniego kontraktu. Nadzorował wydobycie surowców na księżycu, niezbędnych do wytwarzania energii na planecie matce. Trzy samotne lata, w których towarzyszył mu jedynie robot GERTY (a któremu Kevin Spacy użyczył głos). Do żony i córki ma powrócić jako bohater. Na tym koniec klasycznych galaktycznych zadań. Są momenty, gdy czas przyspiesza w sposób niespodziewany, a my musimy zmagać się z samymi sobą z powodów, których nigdy nie moglibyśmy odgadnąć…

Reżyserem filmu jest Duncan Jones, syn słynnego Davida Bowie. W przeciwieństwie do ojca nie lubi pozować w świetle flashu lecz woli pracować po drugiej stronie kamery. „Moon” to jego pełnometrażowy debiut (wcześniej 30-minutowy ‚Whistle’). Zrealizowany przy minimalnym budżecie 3 mln dolarów. By obcinać koszty, Jones między innymi preferował modele zamiast animacji komputerowych. W tej materii współpracował z Billem Pearsonem odpowiedzialnym za tego typu formę scenografii w pierwszej części „Obcego”. Estetyczny efekt pokrywa się z chęcią twórców oddania hołdu klasycznym filmom tego gatunku z lat 70. i 80., takim jak; „2001: Odyseja Kosmiczna” (1968), „Solaris” (1972), czy „Niemy Wyścig” (1972).

„Moon” jest pozytywnym przykładem fascynacji twórcy bardzo konkretną stylistyką filmową. Przełożyła się na ogromną dbałość w pracy nad scenariuszem oraz plastyczną stroną obrazu. Historia samotnego pracownika stacji wydobywczej cały czas przyspiesza rytm i trzyma widza w zaciekawieniu i napięciu. W zimnej scenografii bazy na księżycu, dzięki zaskakującą zwrotom akcji bohater musi zmierzyc się z najbardziej podstawowymi pytaniami dotyczącymi ludzkiego życia. Przy pomocy zaawansowanej tehnologii przyszłego świata i teraźniejszej wyobraźni Jonesa, odpowiedzi nie przypominają banalnych rozwiązań z kina Holywoodzkiego.

Pierwotnie film planowano wydać jedynie na DVD, jednak jego doskonały poziom sprawił, że był pokazywany w kinach i zdobył wiele festiwalowych nagród (m.in. najlepszy reżyser, scenariusz, aktor – British Independent Film Awards 2009). Świetna rola Sama Rockwella utrzymuje opowieść na stale wysokim tonie, w oczekiwaniu jak zakończy się to zmaganie z samym sobą.

Tytuł: Moon
Reżyseria: Duncan Jones
Scenariusz: Nathan Parker
Premiera: 2009
Czas trwania: 97 min.
Produkcja: Wielka Brytania

Zwiastun z polskimi napisami

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.