Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 22/04/2019

Scroll to top

Top

Misja (ang. The Mission), reż. Roland Joffé, 1986.

Misja (ang. The Mission), reż. Roland Joffé, 1986.

„Misja” to film klasyczny, uznawany za jeden z najważniejszych wśród opowiadających o historii kościoła katolickiego. W XVIII w. ekspansja Hiszpanów i Portugalczyków w Ameryce Południowej była jednoznaczna z krzewieniem chrześcijaństwa. „Misja” opowiada o roli, jaką w potędze kościoła katolickiego odgrywała polityka i kalkulacja ekonomicznego zysku. A także, a może przede wszystkim, o tym jak łatwo mogą zniknąć pozorne różnice między ludźmi zastąpione wzajemnym oddaniem niezależnym powierzchownych różnic.

Zakon Jezuitów utrzymuje dochodowe misje w głębi Amazonii, jednocześnie będąc celem zaciekłych ataków w Europie – z powodu rywalizacji między frakcjami wewnątrz Kościoła. Jedna z misji staje się języczkiem uwagi lokalnych władz, przedstawicieli Kościoła i łowców niewolników. Trudne położenie jezuitów może być wykorzystane w bezwzględnej walce o profity. Jednakże, przy umiejętnych decyzjach, również dla dobra przyszłości zakonu….

Zatem poszczególnych „misji” w filmie od groma, a każdy z głównych bohaterów idzie własną ścieżką i reprezentuje odmienne cele. Jeremy Irons jako ksiądz idealista, Robert De Niro jako łowca niewolników. Kardynał „Altamirano” jako najwyższy sędzia mający podjąć „salomonową” decyzję. Niezbędna dla wszystkich znajomość Biblii musi przeplatać się z umiejętnym posługiwaniem szpadą.

Film jest luźno oparty na prawdziwej wydarzeniach. W połowie XVIII w. doszło do przekazywania części ziem pomiędzy Hiszpanami i Portugalczykami, m. in. kosztem Indian Guarani pracujących na misjach. Istniała jedna znacząca różnica między tymi państwami – w Hiszpanii niewolnictwo było zakazane, w przeciwieństwie do ich sąsiadów. Zmiana gospodarza pociągała zatem rozliczne konsekwencje.

Film zwyciężył Festiwal w Cannes w 1986 r. Zrealizowany z dużym rozmachem, precyzją prowadzenia narracji i kreśleniu odmiennych charakterów głównych postaci. Chris Menges popisał się doskonałymi zdjęciami Amazonii za co otrzymał Oscara. A wszystko to podlane jest muzyką Ennio Morricone nadającej historii bardzo sugestywny i niezapomniany wymiar.

Tytuł: Misja (ang. The Mission)
Reżyseria: Roland Joffé
Scenariusz: Robert Bolt
Premiera: 1986
Czas Trwania: 126 min.
Produkcja: Wielka Brytania

Zwiastun z polskimi napisami

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.