Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 22/04/2019

Scroll to top

Top

Lisbon Story, reż Wim Wenders, 1994.

Lisbon Story, reż Wim Wenders, 1994.

„Lisbon Story” jest esencją kina kontemplacyjnego. Wenders bawi się filmem drogi, dawką kryminału, nadzieją romansu i delikatnym kryzysem motywacyjnym. Główny bohater, z zawodu realizator dźwięku, rusza do Lizbony, by pomóc w pracy zaprzyjaźnionemu reżyserowi. Jak się okaże, będzie poszukiwał nie tylko odgłosów i melodii, ale zostanie zmuszony do zbadania tajemnicy, która pozwoliłaby odnaleźć zaginionego przyjaciela. 

Opowiadanie przyprawione jest romantyczną muzyką fado w wykonaniu zespołu Madredeus (występującego w filmie), dlatego „Lisbon Story” trzeba oglądać w sprzyjających warunkach; najlepiej w ogrodzie, w gorącą noc, z kieliszkiem wina… No dobrze; oby było wygodnie i bez pośpiechu. Mi osobiście niespieszne tempo i poetyczna atmosfera filmu przyniosły specyficzne odczucia. Czułem się tak samo wolny jak Winter śledzący dźwięki ze słuchawkami na uszach. Zamarzyłem o starym kamiennym domu w jakim przyszło spędzać mu czas. Współodczuwałem wszechobecny spokój podczas spacerów wąskimi uliczkami Lizbony.

Podróż i przyglądanie się innym jest kluczem tej opowieści i charakterystyka głównego bohatera nie jest przypadkowa – to odniesienie do podobnych filmów stworzonych przez Wendersa w połowie lat 70. nazwanych Trylogią Filmów Drogi (Alicja w Miastach, Fałszywy Ruch, Z Biegiem Czasu). Podróż w „Lisbon Story” staje się wędrówką do wewnątrz siebie i przynosi ulgę niczym kąpiel w chłodnym jeziorze, w czasie upalnego dnia. Wenders, jak przystało na romantyka, łączy przeszłość z teraźniejszością. Poszukując życiowej harmonii przysłuchuje się powtarzalnym opowieściom, sentymentalnie zadając pytanie, czy „100 lat później to wszystko ma taki sam sens”? Nie wiem, ale każdy film Wendersa na pewno ma sens.

Tytuł: Lisbon Story
Reż: Wim Wenders
Scenariusz: Wim Wenders
Premiera: 1994
Czas trwania: 100 min.
Produkcja: Niemcy, Portugalia

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.