Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 05/06/2020

Scroll to top

Top

Kroniki Seinfelda, ang. Seinfeld, USA

Kroniki Seinfelda, ang. Seinfeld, USA

Choć tytuł zawiera niefortunne słowo „kroniki”, mogące zwiastować opowieści z archiwum, przyobleczone bibliotekarskim kurzem, z pełnym przekonaniem polecam go współczesnym. Humor tego komediowego serialu jest bardzo uniwersalny, a zważywszy na nasze lekkie zapóźnienie cywilizacyjne, czasami jest dla polskiego widza wręcz bardzo na czasie.  A najważniejsze, że lata ’90 to okres, gdy pisano jeszcze scenariusze, bez konieczności wywołania w widzu uczucia trwogi, dzięki czemu oglądając „Seinfelda” dziś, czeka nas autentyczny odpoczynek.

Oprócz tytułowego (Jerrego) Seinfelda, drugim twórcą serialu jest Larry David. Podział ról polega mniej więcej na tym, że Seinfeld gra faceta z roztropną puentą, a David, zza kamery, swoim scenopisarskim piórem dodaje to co szalone i obrazoburcze (co widać szczególnie w serialu Davida „Carb Your Entusiasm”, w którym staje się także aktorem).

Okoliczności powstania serialu poznać można podczas jego oglądania, bo znany z neurotyczności Larry David opowiada w nim historie z własnego życia, na pewnym etapie zamieniając „Kroniki Sainfelda” w komediową wizualizację działań twórców serialu. Jeśli na przykład dotrzecie do odcinka, w którym bohaterowie mówią producentom, że będą robić serial „o niczym”, to musicie wiedzieć, że tak właśnie zrobili.

„Seinfeld” ma tę świetną cechę, że jest jest zabawny, relaksujący i stroniący od sensacji. Przygląda się z ironią codziennym przejawom życia, od czasu do czasu komentując je w formie amerykańskiego „stand up comedy”, bo z niego wywodzi się Jerry Seinfeld i Larry David.

Między 1990 a 1998 r. powstało dziewięć sezonów i 180 odcinków, a kilka sezonów w połowie dekady miało największą oglądalność w USA spośród telewizyjnych „show”. Serial otrzymał wiele nagród, w tym trzy Złote Globy i 7 nagród Emmy. Polecam, szczególnie gdy ktoś potrzebuje krótkiego i subtelnego przerywnika od codzienności.

Tytuł: Kronika Seinfelda (ang. Seinfeld)
Scenariusz: Larry David, Jerry Seinfeld
Lata produkcji: 1990-1998
Ilość sezonów: 9
Aktorzy: Jerry Seinfeld, Julia Louis-Dreyfus, Jason Alexander, Michael Richards
Produkcja: USA

Facebook w latach ’90 wg Seinfelda.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.