Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 17/08/2018

Scroll to top

Top

Koniec Nocy, reż. Paweł Komorowski, Walentyna Uszycka, Julian Dziedzina, 1957

Koniec Nocy, reż. Paweł Komorowski, Walentyna Uszycka, Julian Dziedzina, 1957

„Koniec nocy” to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć razem na ekranie Romana Polańskiego i Zbigniewa Cybulskiego (bez okularów;). Przypowieść o chuligańskich wybrykach i chłopcach w rozterkach. Mądrej dziewczynie, dużej ilości wódki i nieuchronnej sprawiedliwości z rąk Milicji Obywatelskiej. Choć film trąci naiwnościami i propagandą na rzecz prawej MO, zdecydowanie wart jest uwagi. Rzemiosło filmowe wykonane jest bardzo solidnie i nowocześnie (np. świetnie zrealizowana retrospekcja poczynań jednej z postaci). Tempa nadają niezłe dialogi, z racji pokoleniowej różnicy nie jeden raz wywołujące dziś salwę śmiechu. Również świetna to okazja żeby zobaczyć, jak wyglądali i mówili młodzi ludzie żyjący w Polsce w latach 50.

Film wyreżyserowała trójka młodych filmowców; Paweł Komorowski, Walentyna Uszycka i Julian Dziedzina. Wszyscy, w momencie realizacji, byli przed trzydziestką i jest to na pewno znaczące dla dynamiki obrazu. To był po trosze ich świat i wiedzieli jak o nim opowiadać.

Świetnie ogląda się młodego „szybkiego” Polańskiego – można się tylko domyślać, na ile był podobny do odgrywanego bohatera poza planem filmowym. Przystojny Cybulski akcentuje swoją ideową postawę niepewności i rozterek, ale bez obaw, wcześniej zdąży pojeździć „na gazie” i trochę porozrabiać. Jego następną rolą była postać Chełmickiego w filmie „Popiele i Diamencie”, po którym zyskał status gwiazdy. Oprócz nich wyrazista rola Ryszarda Filipskiego jako szefa bandy.

Autorami scenariusza, prócz reżyserów, są; legendarny Marek Hłasko, słynny pedagog i współtwórca łódzkiej filmówki Antoni Bohdziewicz, operator filmowy Jerzy Wójcik (m in. Popiół i Diament, Krzyż Walecznych, Matka Joanna od Aniołów, Faraon) oraz Bohdan Drozdowski. Film warty poznania i pamięci co znaczy prawdziwie temperamentne podejście do kina i wspólna praca młodych adeptów wraz z profesorami Szkoły Polskiej.

Tytuł: Koniec Nocy
Reżyseria: Paweł Komorowski, Walentyna Uszycka, Julian Dziedzina
Scenariusz: Paweł Komorowski, Julian Dziedzina, Marek Hłasko, Antoni Bohdziewicz, Jerzy Wójcik, Bohdan Drozdowski
Premiera: 1957
Czas trwania: 90 min.
Produkcja: Polska

cały film
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ko8C0S6BgEQ

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.