Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 17/08/2018

Scroll to top

Top

Jan Karski – przegląd filmów i wywiadów

Jan Karski – przegląd filmów i wywiadów

Informowałem niedawno o pracach nad nowym filmem opowiadającym historię Jana Karskiego (teaser tutaj). By poznać jego historię nie trzeba jednak czekać, gdyż internet bogaty jest w dotychczasowe produkcje i wywiady. Historia Jana Karskiego jest nie tylko ważna, nie tylko traumatyczna, ale i fascynująca.

Polecam doskonałą stronę referującą życie Jana Karskiego, również na której można obejrzeć fragment nowego filmu http://karski.muzhp.pl/film.html (polska wersja językowa)

 

Ten treściwy wywiad z Karskim z początki lat 80. informuje o wszystkim co najważniejsze, jednocześnie przypominając wspaniałą kulturę polskich ideowców urodzonych przed wojną.

 

Kolejny wywiad w polonijnej telewizji. Początek podobny, lecz z upływem rozmowy Karski opowiada kolejne przypadki, o których nie mówił w pierwszym wywiadzie, ważne są także jego uwagi komentujące reakcje Polaków na film „Shoah”.

(część druga tutaj)

 

„The Messenger” – de facto fragment słynnego filmu o Zagładzie „Shoah” (po angielsku)

 

Przedstawienie studentów Goergtowan Uniwersity (w Waszyngtownie). Jan Karski był profesorem tej uczelni przez 40 lat. Wyjawił swoją rolę w wydarzeniach wojennych dopiero w latach 70., lecz na Uniwesytece był bardzo szanowany przez studentów już wcześniej, między innymi dzięki wsparciu, którym obdarzał każdego ze swoich uczniów (Karski byl jednym z pierwszych profesorów, u którego doktorat zrobił czarnoskóry student). Przedstawienie miało miejsce w 2014 r. w setną rocznice urodzin Karskiego – i 14 lat po jego śmierci, co najlepiej uzmysławia jak głęboko zakorzenił się w pamięci Uniwersytetu (tylko po angielsku)

 

Wywiad dla Fundacji Shoah, udzielony po koniec życia, istotny szczególnie w kontekście wzmianek o rodzinie Karskiego. Jan Karski stracił niemal wszystkich w czasie wojny, był bezdzietny, a w momencie udzielania wywiadu nie miał już żadnej rodziny. Wojennego losu części swoich braci oraz siostry nigdy nie poznał (wywiad po angielsku)

 

„Daremna misja” – polski dokument telewizyjny

 

Oprócz oczywistej wartości poznania misji Karskiego i opowieści o jego życiu, zwróciłem uwagę na jeszcze jeden mały szczegół. Gdy Karski, opowiadając koleje swego losu, wspomina innych biorących udział w wydarzeniach, piękną intonacją i doskonałą dykcją niezłomnie uwypukla imię i nazwisko każdej kolejnej osoby. Chęć utrwalenia pamięci o innych, uczynienia ich żywymi w wyobraźni słuchaczy, wyjątkowo uzmysławia tragizm życia osobistego Jana Karskiego i jego pokolenia.

 

Pomnik Jana Karskiego w Waszyngtonie (tzw. ławki Karskiego znajdują się także w Warszawie, Kielcach, Łodzi, Tel Avivie, Nowym Jorku)
Karski

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.