Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 27/01/2022

Scroll to top

Top

Inside Job, reż. Charles Ferguson, 2010

Inside Job, reż. Charles Ferguson, 2010

Nagrodzony Oscarem dokument opowiadający o źródłach kryzysu w USA i na świecie. W roku 2007 rozpoczął się krach, w który, począwszy od Stanów Zjednoczonych, jak kostki domina wpadały kolejne kraje. Prowadzące do tej sytuacji mechanizmy finansowe były złożone i rozpoczęły się wiele lat wcześniej. „Inside Job” zajmuje się czytelnym opisem tych procesów, wskazując ludzi i instytucje za nie odpowiedzialne. Opisuje metody multiplikowania zysków (które de facto są długami) oraz wykorzystywania niewiedzy bądź naiwności przeciętnego „Smitha”. Narratorem filmu jest Matt Damon, dzięki czemu na film zwróciła uwagę szeroka publiczność.

Problem z filmami takimi jak powyższy, wskazującymi konkretnych ludzi i instytucje, polega na niepewności czy nie były robione „pod tezę”. Ja na to pytanie również w stu procentach odpowiedzieć nie mogę. Wiem natomiast na pewno, że Lehman Brother upadł, Goldman Sachs liże rany, tysiące nabywców domów w USA i świecie zbankrutowało, kolejni stracili pracę, kilka krajów europejskich jest na krawędzi bankructwa, itd. Pytanie o to, czy wynika to jedynie z naturalnej sinusoidy ekonomicznej w kapitalistycznym świecie jest ważne. Nie powinno jednak przysłaniać wprost nieuczciwych mechanizmów finansowych, które takowy kryzys przyspieszają lub pogłębiają.

Twórcy filmu postawili sobie za zadanie, opisać działania finansjery w jak najbardziej zrozumiały sposób. Przedstawiają bardzo konkretne „narzędzia” finansowe, które musiały doprowadzić do wywrotki całego tego kramu. Poza tym z jego treści można dowiedzieć się, jak tworzone są „produkty” finansowe i jak też na siebie oddziałują. Może to być bardzo otrzeźwiające dla każdego, kto nie ma pojęcia w jaki sposób jego pieniądze „pracują” w funduszach inwestycyjnych i pokrewnych tworach. „Inside Job” przy okazji porusza też problemy społeczne pogłębione przez globalny kryzys oraz opisuje styl życia chłopaków z Wall Street, co może sprawić, że nie będziemy chcieli postawić im drinka.

Film zrobił duże wrażenie; wielu niezależnych dziennikarzy amerykańskich przez lata obserwujących rynek potwierdzało tezy postawione w dokumencie. Akademia Filmowa wręczyła reżyserowi Oscara za najlepszy film dokumentalny 2011 r. „Inside Job” upublicznia w zrozumiały sposób bardzo ważny problem nowoczesnego świata. A tymczasem, wielu wątpliwej sławy „bohaterów” filmu nadal zajmuje prominentne stanowiska, a niektórzy są doradcami prezydenta Obamy.

Tytuł: Inside Job
Reżyseria: Charles Ferguson
Scenariusz: Chad Beck, Adam Bolt, Charles Ferguson
Premiera: 2010
Czas Trwania: 120 min.
Produkcja: USA

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.