Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 12/05/2021

Scroll to top

Top

Hydrozagadka, reż. Andrzej Kondratiuk, 1970

Hydrozagadka, reż. Andrzej Kondratiuk, 1970

„Hydrozagadka” jest bardzo dobrze skrywanym sekretem polskiej kinematografii. Oczywiście znana w Polsce, lecz nie kontynuowana oraz nie odnowiona cyfrowo – super-bohater „As” nigdy nie przebił się do świadomości masowego widza, a szkoda bo to majstersztyk kina absurdu. Twórcy nabijają się z amerykańskiego archetypu bohatera o ponad-ludzkich mocach, wysyłając do walki „Asa” – który rozwikła „hydrozagadkę”, uchroni przed zgubnym wpływem alkoholu („och nie! alkohol najgorszą trucizną!”) i zapewni stosowanie przepisów BHP…

Andrzej Kondratiuk – zanim zaszył się w swojej samotni w Gzowie, poświęcając czas filmom bardziej osobistym – bawił się w kino o przeróżnych formach i stylach. Przez pewien czas pracował w telewizji i „Hydrozagadka” jest de facto również filmem telewizyjnym. Nie ma to jednak znaczenia dla uniwersalnej formy nawiązującej do komiksowej stylistyki. Przedziwne postaci takie jak „doktor Plama”, „Maharadża”, oczywiście „As” i inni, grają w grę, która drwi z super-bohaterów, super-przestępców, super-zagadek oraz powszechnej szczęśliwości autorytarnego kraju. Mnóstwo niezapomnianych scen i tekstów. No a „As” to „kot” pierwszej wody…

Podejście Kondratiuka do filmów cechuje brak jakichkolwiek wewnętrznych ograniczeń. Bawi się w kino w każdej formie, która przyjdzie mu do głowy, a jego dossier składa się z obrazów o bardzo różnych stylach. Każdy z nich jest autentycznie filmowy – to znaczy nasycony treścią i fotograficznymi pomysłami, zrealizowanymi świetnym warsztatem, dzięki czemu czas się nie ima naszego superbohatera.

Hydrozagadka, reż. Andrzej Kondratiuk„Hydrozagadka” nie ma naśladowców w naszym ojczystym języku. Jedynym innym tytułem, który przychodzi na myśl, jest „Przekładaniec” w reżyserii Andrzeja Wajdy, na podstawie opowiadania Stanisława Lema.

Sama fabuła „Hydrozagadki” pozostawia pewien niedosyt głównej postaci. Szkoda, że postać „Asa” nie została rozwinięta w kolejnych filmach – stworzono potencjał, który dziś mógłby funkcjonować ma równi z kapitanem Żbikiem. Tak czy owak jestem całkowicie przekonany, że „tylko As może nas uratować…”, „cześć!”

Tytuł: Hydrozagadka (ang. Hydro-riddle)
Reżyseria: Andrzej Kondratiuk
Scenariusz: Andrzej Kondratiuk, Andrzej Bonarski
Premiera: 1970
Czas Trwania: 70 min.
Produkcja: Polska

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.