Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 22/05/2022

Scroll to top

Top

Hotel Zacisze (ang. Fawlty Towers), Wielka Brytania

Hotel Zacisze (ang. Fawlty Towers), Wielka Brytania

Mało zaciszny hotel na angielskiej prowincji to wylęgarnia uprzedzeń i nieporadnej gościnności. Przynajmniej według Johna Cleese, który dla tej produkcji zrobił sobie przerwę we współpracy z kolegami z Monty Pythona. Wraz z ówczesną żoną Connie Booth tworzą duet aktorski, będąc jednocześnie autorami scenariuszy.

Nadgorliwy właściciel hotelu, Basil Fawlty, reaguje na potrzeby gości z delikatnością kija do krykieta. Bywalcy wyższych sfer zamieniają go w karykaturę gentlemana, a goście psychiatrzy wywołują paniczny strach. Zatrudniony Hiszpan Manuel traktowany jest jak człowiek niedorozwinięty, ponieważ nie potrafi płynnie posługiwać się angielskim. Natomiast racjonalna żona Sybil próbuje utrzymać męża w ryzach, ale tej, bądź co bądź Monty Python’owskiej energii, utrzymać w ryzach nie można.

Oprócz tego, że gag sypie się gęsto, „Fawlty Towers” to lusterko do przeglądania własnych uprzedzeń i prowincjonalnej kultury. A jeśli w kontaktach z Brytyjczykami zacytuje się słynne stwierdzenie Manuela „Me? Me no nothing!” to będzie dla nich znaczyło, że liznęło się już trochę wyspiarskich klasyków.

Tytuł: Hotel Zacisze (ang. Fawlty Towers)
Premiera: 1975-1979
Ilość sezonów: 2
Aktorzy: Jon Cleese, Connie Booth, Prunella Scales, Andrews Sachs,
Produkcja: Wielka Brytania

Trailer:

 

Connie Booth odgrywała rolę pokojówki Polly, tutaj kilka słów Johna Cleese na ten temat:

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.