Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 27/01/2022

Scroll to top

Top

Frances Ha, reż. Noah Baumbach, 2012

Frances Ha, reż. Noah Baumbach, 2012

Mówi się o bohaterce, a zarazem współscenarzystce, że to Woody Allen w spódnicy. Bo mamy oto Nowy York, artystów i hipsterskie pozy, nieuregulowane związki i życiowe plany. Atmosfera znana z filmów starego mistrza. Kluczowa różnica to kobiecy, ewentualnie „dziewczęcy” punkt odniesienia. Greta Gerwig jako Frances jest totalnie nieogarnięta, lecz w tym szaleństwie jest metoda – główna postać jest mistrzynią spontanicznej reorganizacji.

Recenzenci często określają tę historię jako graniczną, opowiadającą o przemianie „dziewczyny” w ‚kobietę”. Może to i prawda, ale możliwe też, że tak po prostu wygląda życie dwudziestoparolatków po studiach, bez zobowiązań, chaotycznie zmagających się z codziennością – a zabawę w analizy psychologiczne można sobie tym razem darować. Niedojrzałość można przecież traktować jako pochodną „wolności”, a wolność jako przywilej młodości – i idąc tym tropem, mógłbym tego zdania nie skończyć nigdy.

Z drugiej strony, wielowarstwowe, psychologiczne zapętlenie w przyjaźni Frances i Sophie wybrzmiewa emocjonalnymi brakami. Ten szczególny wątek wydaje się być przeżyciem czysto dziewczęcym, przynajmniej z mojego punktu widzenia. To czego zabrakło, to formalno-scenariuszowanej płynności. Film jest raczej zbiorem gagów i scenek rodzajowych, okraszonych nieustanną, społeczną nieporadnością Frances. I owszem; część z nich jest świetna, lecz nie stanowią w pełni zwartej opowieści filmowej. Greta Gerwig wplotła do swojej roli sporo autobiograficznych wątków i zapewne również dzięki temu jest w niej bardzo przekonująca, a momentami bardzo przekonująco-irytująca. Jedno jest pewne; kumpelą byłaby świetną.

Nie mam pełnego przekonania czy postawiłbym ten film na półce obok tytułów Woody Allena. Jego filmy to całościowe twory literacko-reżyserskie, czego nie można w stu-procentach powiedzieć o „Frances Ha”. Natomiast jeśli ktoś ma ochotę na lekki wieczór z ironiczno-niezobowiąazującym spojrzeniem na życie – oraz Nowy York w czarno-bieli – to polecam.

Tytuł: Frances Ha
Reżyseria: Noah Baumbach, Greta Gerwig
Premiera: 2012
Czas Trwania: 86 min.
Produkcja: USA

http://www.youtube.com/watch?v=ke7owylVeMg

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.