Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 05/12/2022

Scroll to top

Top

Fotoamator, reż. Dariusz Jabłoński, 1998

Fotoamator, reż. Dariusz Jabłoński, 1998

W 1987 r. w austriackim antykwariacie przypadkiem odkryto serię zdjęć z łódzkiego getta. Były to zdjęcia wyjątkowe, gdyż wykonane na prototypowych, kolorowych kliszach niemieckiej firmy AGFA. Autorem był fotoamator i główny księgowy getta Austryjak Walter Genewein. „Fotoamator” z niepowtarzalnej perspektywy opowiada historię tej „dzielnicy żydowskiej”, jak eufemistycznie nazywali ją Niemcy. Otóż wymowne slajdy uzupełnione są opowieścią Alfreda Mostowicza – lekarza z getta konfrontującego obrazy swej pamięci z tymi uwiecznionymi na kliszach. Film zdobył wiele wyróżnienień i nagród, a dziś stanowi także wzór realizacji wypielęgnowanej narracyjnie i estetycznie.

Urzędniczy ton notatek Waltera Genewaina koncentrujący się jedynie na jakości zdjęć i problemach technologicznych, zderza się z opowieściami Mostowicza. Powoli nakreśla on obraz życia w getcie zamienionym w produkcyjną maszynę na rzecz III Rzeszy. Bezuczuciowe listy i zdjęcia fotografa ożywają, gdy Mostowicz dodaje perspektywę bezpośredniego świadka. Dariusz Jabłoński nie odmówił sobie plastycznego łączenia panoram miasta z odnalezionych slajdów, z widokiem tych samych ulic końca lat 90. Ta umiejętna narracja obrazowana niepowtarzalnymi zdjęciami łączy przeszłość z uczuciami współczesnego widza. Gruntowna opowieść Mostowicza o życiu własnym i innych, o nadziejach przewodniczącego getta Chaima Rumkowskiego na przetrwanie dzięki wytężonej pracy oraz o ostatecznym losie setek tysięcy łódzkich żydów, trafią w każde rozumne serce.

„Fotoamator” przywraca pamięci los getta z miasta zamieszkiwanego przed wojną przez ćwierć miliona obywateli pochodzenia żydowskiego (mieszkańców getta było jeszcze więcej, przesiedlonych z innych miast). Dzięki odkrytym zdjęciom przypomina i obrazuje stworzoną przez Niemców machinę niewolniczej pracy. Daje także przykład umiejętnego prowadzenia wielowątkowej opowieści – zapadającej na zawsze w pamięć mimo spokojnego tonu.

Tytuł: Fotoamator
Reżyseria: Dariusz Jabłoński
Scenariusz: Dariusz Jabłoński, Alfred Mostowicz, Andrzej Brodek
Premiera: 1998
Czas Trwania: 55 min.
Produkcja: Polska, Niemcy

cały film w dobrej jakości dostępny poniżej, by poczuć atmosferę wystarczy obejrzeć pierwszą minutę.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.