Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 27/01/2022

Scroll to top

Top

Fargo, USA, 2014

Fargo, USA, 2014

Serial „Fargo” zainspirowany filmem braci Coen z 1996 r. o tym samym tytule, godnie reprezentuje swój pierwowzór. Film zasłynął nieszablonową fabułą i mieszanką oryginalnych postaci, na czele z prowadzącą śledztwo policjantką mocniejszą niż jakakolwiek zamieć śnieżna Minnesoty. Dzięki 10 odcinkom serial daje sobie czas, na wykreowanie stuprocentowych charakterystyk poszczególnych bohaterów, pogłębiając świat dwugodzinnego poprzednika. W rolach głównych; dzielna Allison Tolman, Billy Bob Thorton jako anioł śmierci, skryty Martin Freeman (znany jako dr Watkins z „Sherlocka” oraz Bilbo Baggins z „Hobbita”) i wiele świetnych ról drugoplanowych. Dotyk bezbrzeżnego zła pokrytego białym, amerykańskim puchem gwarantowany.

Serialowi udało się zrównać poziomem do filmu pełnometrażowego z szeregu powodów. Pierwszym czynnikiem jest na pewno wspomniana, pierwszorzędna obsada. Neurotyczność Lestera Nygaarda (Martin Freeman) to majstersztyk aktorstwa, a jego transformująca się dusza może znaleźć alter ego tylko dzięki równie doskonałemu pokazowi rzemiosła Billy Bob Thorntona, którego pewnie już nikt nigdy nie zaczepi na ulicy, pytając o drogę…

Allison Tolman jako pani detektyw Moly Silverson miała wyjątkowo trudne zadanie, gdyż jej pierwowzór grany przez Frances McDormand, uznany został za jedną z najbardziej wyrazistych charakterystyk postaci policyjnej w historii kina, zatem tym bardziej należy jej się uznanie za konsekwentną kreację.

Choć kilka wątków poprowadzonych jest odmienną ścieżką niż oryginał, kolejną przyczyną sukcesu jest brak chęci odróżniania się od pierwowzoru „na siłę”. Serial jest wersją filmu rozłożoną na czynniki pierwsze, zachowującym wszystkie jego atrybuty, takie jak; atmosfera prowincjonalnej Ameryki, niespieszne tempo znane z oryginału, klimatyczne zdjęcia śnieżnej Minnesoty budujące magnetyczną siłę obrazu i atmosferę zła, którego pochodzenia nie możemy zrozumieć. Aktorstwo, makabryczna historia kryminalna i ludzkie dziwactwa dopełniają dzieła.

Pomysłodawcą realizacji był Noah Hawley. Zaproszeni do współpracy bracia Coen (jako tzw. executive producers) mieli wgląd w realizację, nadając serialowi ogólny szlif ich specyficznego gustu. „Fargo” przez wielu uznawane jest za ich najlepszy film, co realizacja serialu może tylko potwierdzić.

Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, serial będzie kontynuowany. Choć pozostał wierny podstawowemu przebiegu zdarzeń z oryginału, telewizja FX zamówiła sezon 2, który na szczęście nie będzie robił nam głupich numerów w stylu wskrzeszania zmarłych. Cofnie się natomiast do dawniejszych wydarzeń, wspominanych z niejaką tremą przez ojca detektyw Silverson, również byłego policjanta. Zapowiada się ciekawie i tym razem w pełni oryginalnie.

Tytuł: Fargo
Pomysł/Scenariusz: Noah Hawley, Joel Coen, Ethan Coen,
Lata produkcji: 2014-2015
Ilość sezonów: 2
Aktorzy: Billy Bob Thortnton, Martin Freeman, Allison Tolman, Colin Hanks
Produkcja: USA

Zwiastun 1. sezonu

Zwiastun 2. sezonu

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.