Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 27/01/2022

Scroll to top

Top

Fanatyk (ang. The Believer), reż. Henry Bean, 2001

Fanatyk (ang. The Believer), reż. Henry Bean, 2001

„Fanatyk” to zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o młodym nowojorczyku przystępującym do skinheadzkiego ugrupowania. Ryan Gosling, w czasie gdy był „zaledwie” wschodzącą 20-letnią gwiazdą, doskonale wcielił się w unikalną rolę skina o żydowskim pochodzeniu i właśnie ten występ ostatecznie wybił go na celebrycką pozycję. Film charakteryzują mocne dialogi, kontrowersyjne teorie społeczne i inteligencja pielęgnowana od dzieciństwa studiowaniem świętych ksiąg. A w kontrze autodestrukcyjny bunt, którego wymiaru nie sposób zrozumieć. „Fanatyk” to jeden z najważniejszych filmów opowiadających o współczesnym antysemityzmie i odmianach faszyzmu.

W latach 60. New York Times opisał postać i przekonania pewnego skina, jednocześnie demaskując jego żydowskie pochodzenie. Postać antysemickiego żyda wywołała duże zainteresowanie i kontrowersje. Można zrozumieć bunt przeciw edukacji odbieranej w dzieciństwie, co jest przecież zjawiskiem częstym i niezależnym od religii, ale w tym przypadku mamy do czynienia z czymś więcej. Danny Balint (Gosling) nie tylko odczuwa młodzieńczy bunt, lecz aktywnie walczy z kulturą, z której się wywodzi – w każdym rozumieniu słowa walka, jaki przywodzi na myśl ruch skinheadów. Światopoglądy i tezy na ich poparcie śmigają w powietrzu równie mocno jak kopniaki wymierzone ciężkimi glanami. Wewnętrzny konflikt rozsadza bohatera energią. A koledzy skini od czasu do czasu przyglądają mu się z uwagą…

W „Fanatyku” napięcie stale oscyluje na poziomie wysokim – bardzo wysokim. Film zwyciężył festiwal w Sundance  stanowiąc ważną i oryginalną opowieść o odmiennych metodach pojmowania świata i realizacji wewnętrznej niezgody dla własnego otoczenia. Świetna rola Ryana Goslinga charakteryzuje się ogromną energią i tętniącym niepokojem, o co zadbał reżyser Henry Bean, który jest także autorem scenariusza. Próbując pokazać wszystkie strony medalu, doskonale podkreśla różnoraką przemoc jako podstawowe źródło działań i równoległego osamotnienia. Efekt tego studium jest jedynym możliwym; agresja pozostaje nierozumna, a konflikt nierozwiązany.

Tytuł: Fanatyk (ang. The Believer)
Reżyseria: Henry Bean
Scenariusz: Henry Bean
Premiera: 2001
Czas Trwania: 102 min.
Produkcja: USA

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.