Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 17/08/2018

Scroll to top

Top

Dym (ang. Smoke), reż. Wayne Wang, Paul Auster, 1995

Dym (ang. Smoke), reż. Wayne Wang, Paul Auster, 1995

W 1995 roku zdecydowana większość nie brała sobie jeszcze do serca antynikotynowego boomu, a lokalny sklep z tytoniem na nowojorskim Brooklynie sprzyjał sąsiedzkiej integracji. Proste historie kilkorga ludzi, których ścieżki właśnie tam się krzyżują, przynoszą lekkość bytu w amerykańskim stylu. „Dym” przynosi dystans do świata i kilka ciekawych wątków spod pióra Paula Auster.

Postać odgrywana przez Hervey Keitela na początku filmu mówi mniej więcej tak: „zamiast podróżować po całym świecie żeby poznawać ludzi, wystarczy dostatecznie długo siedzieć w tym samym miejscu, z otwartymi oczami  – można dowiedzieć się mniej więcej tego samego”. I tak to właśnie jest, Keitel siedzi w sklepie i gada z kumplami. Opowiadają swoje historie, układając złożony obraz świata.

Ale film nie jest aż tak stacjonarny. Kilkoro bohaterów wychodząc ze sklepu, zabiera nas ze sobą. Historia bardzo dobrze balansuje między rozmową o życiu, a pokazywaniem jego przejawów. Z kolei amerykański styl to pełna świadomość samostanowienia i dystans do samego siebie. Bohaterowie walczą o siebie, o odrobinę wolności i jednocześnie o zachowanie bliskości z innymi ludźmi, ale te procesy wyglądają różnie zależnie od wieku i również tego typu zderzenie pokoleniowe serwują na twórcy.

Reżyseria autorstwa Wayne Wanga oraz pisarza Paul Austera, również autora scenariusza. Film najwięcej nagród zebrał właśnie za scenariusz, który oprócz lekkiej formy i codziennych obserwacji dotyka spraw istotnych, bez moralizowania i banału. Mówiąc najprościej „Dym” to zbiór prostych historii o najważniejszych sprawach.

Tytuł: Dym (ang. Smoke)
Reżyseria: Wayne Wang, Paul Auster
Scenariusz: Paul Auster
Premiera: 1995
Czas Trwania: 112 min.
Produkcja: USA, Japonia, Niemcy

Trailer jest zbyt sentymentalny i nie oddaje klimatu filmu, dlatego umieszczam scenę z początkowej części filmu, o tym ile waży dym…

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.