Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 22/04/2019

Scroll to top

Top

Detektyw, ang. True Detective (USA)

Detektyw, ang. True Detective (USA)

Zakończyła się premierowa emisja „True Detective” i ja również dołączam do chóru pochwał i westchnień. Matthew McConaughey i Woody Harrelson w rolach rasowych detektywów pokażą nam Iluzjanę, w której kolor świtania pulsuje krwistą barwą. Począwszy od własnej kuchni dotrą do wielu innych domostw, po których człowiek nie chce się wałęsać po ciemku. Charakterystyka bohaterów jest krótka i konkretna; to są źli chłopcy, służący do ochrony przed jeszcze gorszymi. Pewne jest też, że Boga się nie boją – Hart (Harrelson) co prawda, myślał, że się boi, ale tak naprawdę chodziło o jego żonę. „True Detective” to kawał porządnego kryminału z nowoczesnym posmakiem suspensu.

Przełom roku okazał się prawdziwym przełomem wizerunku Matthew McConaughey. Zaczął od efektownego epizodu w „Wilku z Wall Street”, następnie zdobył Oscara za pierwszoplanową rolę w „Witaj w Klubie”, by w tzw. międzyczasie rozbić bank rolą detektywa Rusta Cohle’a w omawianym serialu. Piękne wspomnienie Matthew romansującego w Cameron Diaz i Jennifer Lopez ulotniło się niczym filmy tych ostatnich z box offisów… Rust Cohle widzi na przestrzał, a powtarzalną ludzką duszę rozkłada na czynniki pierwsze niczym hamburgera w ulubionym barze. Ale i na niego znajdzie się mocny.

Z kolei Woody Harrelson jest wymarzonym „amerykańskim” policjantem. Nie wszystko wie, nie wszystko rozumie, ale idzie do przodu jak taran, profesjonalnie odróżniając zło od dobra na polu zawodowym. W sposób klasyczny ma z tym trudności na łonie rodziny. Prawdziwej-amerykańskiej-rodziny oczywiście.

Serial dopracowany jest w szczegółach nie tylko scenariuszowo, ale także estetycznie. Piękne zdjęcia amerykańskich panoram i ogólnie twórcza praca operatorów koresponduje z narastającym napięciem. Forma podwójnej perspektywy czasowej i sposób prowadzenia poszczególnych wątków w ciekawy sposób odwołują się do klasycznych chwytów kina suspensu – by umiejętnie te punkty czasowe połączyć, stawiając przed widzem kolejne znaki zapytania.

Autorem scenariusza jest pisarz Nic Pizzolatto, a reżyseria w wykonaniu Cary Fukunaga, który w 2009 roku otrzymał w Sundance i Edenburgu nagrody za reżyserię swojego debiutu „Sin Nombre”. Obaj panowie są jeszcze trzydziestolatkami, co znamionuje przed nimi długie kariery. Serial niestandardowo składa się z 8 odcinków (przy zwyczajowych w Stanach dwunastu). Ale może to jedyne wyjście, by nie ulec bezwzględnej wizji świata Rusta Cohle’a. Choć są pewnie i tacy, którzy spijają słowa z jego ust jako jedyną brutalną prawdę.

Tytuł: Detektyw (ang. True Detective)
Premiera: 2014
Ilość sezonów: 1
Aktorzy: Matthew McConaughey, Woody Harrelson
Produkcja: USA

Zwiastun

Zwiastun 2
https://www.youtube.com/watch?v=XXrUjezR1NU

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.