Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 27/01/2022

Scroll to top

Top

Chciwość (ang. Margin Call), reż. J.C. Chandor, 2011.

Chciwość (ang. Margin Call), reż. J.C. Chandor, 2011.

Są bezwzględni jak snajper i dokładni jak chirurg. Wyposażeni w odpowiednią wiedzę i narzędzia. Zasady są proste; należy być „szybszym, sprytniejszym lub oszukiwać”. To dewizy wiodącej instytucji finansowej na Wall Street. „Chciwość” to improwizacja na temat szczytowego momentu kryzysu 2007/08 w USA (a co za tym idzie na całym świecie). Gdy topowi szefowie firmy zdają sobie sprawę, że są na progu bankructwa, stają przed dylematem, czy ukrywać ten fakt i trwać kosztem innych…

margin_call_chciwosc_2 Angielskie „margin call” to po prostu pojęcie giełdowe oznaczające „wezwanie” do zakupu. Polski tytuł próbuje interpretować źródła działań bohaterów, lecz nie jest w pełni precyzyjny. „Chciwość” to tylko cecha inicjacyjna dla mężczyzn podejmujących decyzje w tej historii. Mężczyzn, ponieważ jest to świat należący zdecydowanie do garniturów na miarę i zimnych, „męskich” decyzji.

Przyglądając się postawom bohaterów, odnoszę wrażenie, że to esencjonalna męska megalomania, potrzeba siły i władzy jest motorem napędowym całej tej machiny. Pocałunki śmierci wysyłane są tu częściej niż losy na Totolotka, a zwolnienie 50% zatrudnionych na jednym tylko piętrze budynku, jest mniej emocjonujące niż choroba własnego psa.

Dzięki tego typu scenariuszom możemy zbliżyć się do atmosfery panującej na wysokich piętrach niektórych drapaczy chmur. Nie chodzi o to, czy film przybliża bardziej przypadek Lehman Brothers czy Goldman Sachs. Raczej o język, którego używają tego typu ludzie i cele jakie sobie stawiają. O ich relacje z „maluczkimi”. O poczucie siły, którego nie są w stanie ukryć w ironicznych spojrzeniach. I oczywiście, o to ile można wyciągnąć w ciągu roku zależnie od stanowiska.

Smaczku dodaje fakt, że debiutujący reżyser J.C. Chandor wychował się w tego typu środowisku. Jego ojciec był grubą rybą w różnych finansowych instytucjach. Chander napatrzył się i nasłuchał jak mówią i zachowują się koledzy taty. Film może być zatem bardziej realistyczny niż wszyscy byśmy tego chcieli. Realizacja nieco teatralna (w pozytywnym znaczeniu), oparta na dobrej grze szeregu znanych aktorów (m. in. Jeremy Irons, Kevin Spacy, Stanley Tucci, Paul Bettany). Szereg dyskusji na coraz wyższym szczeblu i piętrze zbliża do prawdziwych twarzy bohaterów i ich ostatecznych decyzji.

Tytuł: Chciwość (ang. Margin Call)
Reżyseria: J.C. Chandor
Scenariusz: J.C. Chandor
Premiera: 2011
Czas Trwania: 105 min.
Produkcja: USA

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.