Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 27/01/2022

Scroll to top

Top

Brat (ros. Брат), reż. Aleksiej Bałabanow, 1997

Brat (ros. Брат), reż. Aleksiej Bałabanow, 1997

„Brat” to nie tylko wielki kinowy przebój Rosji lat 90., lecz również film kultowy. Zaledwie kilka lat przed jego powstaniem upadł ZSRR, co doprowadziło kraj do ogromnego chaosu społeczno-ekonomicznego. Rosyjska ulica była biedna i niebezpieczna, a jej ofiarą mógł stać się każdy. Główny wątek filmu opowiada o młodym chłopaku po służbie wojskowej wracającym do rodzinnego Petersburga, by zmierzyć się z jego upadłą twarzą.

Film stał się kultowy z kilku powodów – przede wszystkim uwiecznił tamten czas i rosyjską codzienność. Utrwalił obraz kraju bez stabilnego systemu gospodarczego, co doprowadzało ludzi do nędzy i bezdomności. Innych do przestępstw i przemocy – częściowo dzięki rosyjskiej armii, będącej doskonałym producentem wyszkolonych zabijaków. Daniła, bohater filmu, jest właśnie takim przykładem. Reagujący instynktownie dostosowuje swoje zachowanie do czasu i miejsca. A dzięki wyszkolonym umiejętnościom radzi sobie świetnie…

Brat

To co uwiodło widzów w Rosji to umiejętna dwuznaczność głównej postaci. Można być utalentowanym zabójcą i w tym samym czasie zachowywać na twarzy młodzieńczą niewinność. Z szeroko otwartymi oczami interesować się światem lub uciekać przed nim w świat nieodłącznie towarzyszącej bohaterowi muzyki. Odtwórca głównej roli Sergiej Bodrow Jr zdobył ogromną popularność, po części dzięki temu, że pozwolił zachować nadzieję poniewieranemu pokoleniu młodych. Nawet jeśli codzienność, w taki czy inny sposób, nieustannie ich „doganiała”.

Prócz tego jest to po prostu przyzwoity film sensacyjny i takie było główne założenie przy jego produkcji. Trudne lata 90. i wygląd Petersburga dodają mu oryginalny klimat, a mięsisty scenariusz nadaje dobry rytm. Warto zobaczyć i porównać, jaki film królował na rosyjskich ekranach w czasie, gdy w Polsce o brudnych latach 90. opowiadał „Dług” Krzysztofa Krauze. Choć momentami bliżej mu jednak do filmu „Psy”…

Tytuł: Brat (ros. Брат)
Reżyseria: Aleksiej Bałabanow
Scenariusz: Aleksiej Bałabanow
Premiera: 1997
Czas Trwania: 96 min.
Produkcja: Rosja

Zwiastun został usunięty z sieci, co jest ciekawym podejściem PR-owym, znalazłem natomiast taki klip promujący – uprzedzam, jest trochę spoilerów.
https://www.youtube.com/watch?v=Npa1lPVFvJU

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.