Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 22/04/2019

Scroll to top

Top

Bobby Fischer Against the World, reż. Liz Garbus, 2011

Bobby Fischer Against the World, reż. Liz Garbus, 2011

„Bobby Fischer Against the World”, czyli w wolnym tłumaczeniu „Bobby Fischer przeciwko Światu” to dokument HBO opowiadający historię życia najsłynniejszego gracza szachowego XX w. Bobby Fischer po raz pierwszy został mistrzem USA seniorów w wieku 15 lat. Od tamtej pory jego samotnicze życie rozbijało się o zainteresowanie mediów, którego kulminacja nastąpiła podczas słynnych na całym świecie meczów o mistrzostwo świata z reprezentantem ZSRR Borisem Spasskym. Ale to tylko część historii życia Bobby Fischera…

Tytuł nie bez powodu jest bardzo znaczący, ponieważ droga życiowa bohatera cechuje postawa głębokiej opozycji – najpierw samotność porzuconego dziecka obsesyjnie grającego w szachy, następnie walka przeciw szachowej dominacji Rosjan, by w efekcie dotrzeć do pojedynku z samym sobą. Historia to wcale nie wesoła, lecz niezwykle ważna dla zachodniej cywilizacji lat 70.

Trudno to sobie dziś wyobrazić, ale mecze szachowe o Mistrzostwo Świata oglądały przed telewizorami miliony widzów, a dziennikarze komentowali je z zaangażowaniem podobnym do transmisji z Super Bowl czy World Cup. Bobby Fischer reprezentował wolny świat oraz talent jednostki wykuty pracą pełną wyrzeczeń i samotności w kontrze do centralnie sterowanej radzieckiej Rosji. Przyszło mu za to zapłacić cenę. Stał się jest symbolem wielkości i szaleństwa zarazem, lecz dzięki jego sławetnym meczom szachy zdominowały wszelkie gry, stając się od lat 70. najpopularniejszą grą planszową na świecie. W Stanach jego nazwisko zna każdy.

Bobby Fischer Against the WorldFilm oddaje atmosferę swoich czasów i krok po kroku śledzi los bohatera. Między Bogiem a prawdą jest delikatnie przegadany (ale tylko troszkę), lecz i tak akcja meczu szachowego jest tu wyciśnięta powyżej wyobrażalnych granic. Okoliczności i transmisja z meczów przeciw Spasskiemu była tak napięta, że nie każdy był w stanie to znieść, co świetnie opisuje dokument

Powstało także dużo innych filmów o tytułowym bohaterze i łatwo je odnaleźć w sieci, łącznie z jego słynnymi pojedynkami. Historia Bobby Fischera to opowieść o cywilizacji, zimnych starciach dwóch potęg oraz sile intelektu, która nie zawsze wystarczy by ochronić umysł.

Tytuł: Bobby Fischer Against the World
Reżyseria: Liz Garbus
Premiera: 2011
Czas Trwania: 90 min.
Produkcja: USA

Zwiastuny

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.