Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 21/11/2018

Scroll to top

Top

Bieg z bykami (hisz. Encierro), reż. Olivier van der Zee, 2012

Bieg z bykami (hisz. Encierro), reż. Olivier van der Zee, 2012

Na Warszawskim Festiwalu Filmowym trafiłem na niezwykle profesjonalnie zrealizowany film dokumentujący słynną gonitwę byków z ludźmi. Odbywa się każdego roku w Pampelunie, a zgodnie z hiszpańskim tytułem zwie się „Encierro”. Piękne zdjęcia wynikają nie tylko z ambicji artystycznych, lecz również z faktu, że film realizowano dla użytku techniki 3D i jeśli ktoś w takiej wersji będzie miał okazję go obejrzeć, to nie powinien się wahać.

Ja widziałem film w wersji tradycyjnej (czyli 2D), ale i ona robi spore wrażenie. „Bieg z bykami” opowiada gonitwie z perspektywy biegaczy. Twórcy bardzo umiejętnie filmują każdy etap wyścigu, włączając w to świetne ujęcia panoramiczne i archiwalne. A w tzw. międzyczasie rozmawiają ze słynnymi uczestnikami opowiadającymi niewątpliwie ciekawe historie.

Reżyser nie wdaje się w dyskusje na temat sporów etycznych unoszących się nad Encierro. W rozmowie po projekcji jego filmu na WFF tłumaczył to ogromną ilością materiałów dotyczących tego konfliktu. Uznał, iż jego zadaniem jest opowiedzieć tylko o tych, którzy biegną, bez wdawania się w nowoczesną dyskusję o moralności i stosunku ludzi do zwierząt.

Biorę tę perspektywę za dobrą monetę, ale mimo to uważam, że nawet pozostając tylko przy perspektywie biegacza, te moralne rozterki powinny być lepiej zaznaczone. Dzięki wspaniale dopracowanym zdjęciom bieg u boku wyniosłych byków zdaje się być nie tylko namacalny, lecz również romantyczny. Nadając mu takie cechy, nie pozostaje się w stu procentach bezstronnym. Zdaje się jednak, że właśnie wchodzę w dyskusję, której uniknąć chciał reżyser. Zaznaczę więc tylko, że film nie pomija także tragicznego elementu biegu.

Warto obejrzeć „Bieg z bykami” i pewnie inne filmy dotyczące tematu, by wyrobić sobie własne zdanie. Jeśli produkcja w technice 3D była dobrze zrealizowana, to zakładam, że przeżycia z takiego sensu będą niezapomniane, a uczestnictwo w biegu pewne – na szczęście bez ryzykowania własnym życiem.

Tytuł: Bieg z bykami
Reżyseria: Olivier van der Zee
Scenariusz: Olivier van der Zee
Premiera: 2012
Czas Trwania: 80 min.
Produkcja: Hiszpania

jeśli ktoś trzyma pod poduchą okulary do projekcji 3D, w takiej wersji już teraz może obejrzeć zajawkę:

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.