Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 01/07/2022

Scroll to top

Top

Beats of Freedom, reż. Leszek Gnoiński, Wojciech Słota, 2010

Beats of Freedom, reż. Leszek Gnoiński, Wojciech Słota, 2010

„Beats of Freedom” to dokument o polskiej scenie muzycznej w czasie panowania komuny. Narrator filmu, brytyjski dziennikarz muzyczny polskiego pochodzenia Chris Salewicz, snuje opowieść o muzyce jako wentylu, przez który wydostawał się najgłośniejszy okrzyk zniewolonego narodu. Audiowizualna podróż przez PRL umiejętnie łączy widoki kolejek do pustych sklepów, ulicznych protestów, opowieści muzyków i kolorowych obrazków z Jarocina. Jeśli zaskoczy kogoś potrzeba opowiedzenia cudzoziemcowi o naszych muzycznych korzeniach, zanim zaczniemy zdzierać stare winyle, najlepiej pokazać ten film.

Trzy dekady to naprawdę długi okres w życiu społecznym i co za tym idzie muzycznym PRL. Warto więc zrobić zastrzeżenie, iż film siłą rzeczy opowiada o muzycznych zjawiskach w sposób generalny, łącząc ze sobą zarówno scenę podziemną/punkową, jak i tę bardziej popularną.

Nie jest to jednak żaden zarzut. Mimo że „Beats of Freedom” tworzony jest przede wszystkim przez Polaków, dzięki Salewiczowi posługuje się zewnętrznym spojrzeniem. W ten sposób pozbywa się środowiskowych uprzedzeń i niesnasek, a skupia na historii PRL w kontekście okrzyku buntu wyrażanego muzyką."Beats of Freedom" - Brygada Kryzys

A był to krzyk wyjątkowy i dobrze słyszalny. Polska nie bez powodu była jedynym krajem bloku wschodniego, w którym koncerty dali The Rolling Stones i wiele innych kapel przez kolejne lata. Legenda pokojowego i kolorowego buntu, którego symbolem jest Jarocin i cała gama oryginalnych twórców, żyje w nas niemal jak wspomnienie niewinnego dzieciństwa.

Odrzucam zarzuty o zbytniej ogólności czy mieszaniu muzycznych „scen”. Dzięki szerokiemu konturowi „The Beats of Freedom” stanowią doskonałą pocztówkę z omawianych czasów, mogą zainspirować do dalszych poszukiwań muzycznych i stanowią treściwy materiał dla osób, które nie mają żadnej wiedzy na omawiany temat. Film jest również skrótową opowieścią o życiu w PRL – tym codziennym i powtarzalnym, i tym młodocianym, zbuntowanym, antysystemowym.

Co również bardzo ważne, dokument jest nowocześnie i dynamicznie zrealizowany. Widać wiele dobrych pomysłów montażowych, dostęp do materiałów archiwalnych, stare i nowe wywiady z twórcami, a w tle nieustannie pulsuje muzyka wybuchająca od czasu do czasu obrazami z koncertów – wszystko to daje uniwersalną satysfakcję z seansu, który może sobie urządzić dowolny mieszkaniec globu.

Tytuł: Beats of Freedom – zew wolności (ang. Beats of Freedom)
Reżyseria: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota
Scenariusz: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota
Premiera: 2010
Czas Trwania: 73 min.
Produkcja: Polska

Zwiastun


CAŁY FILM

https://www.youtube.com/watch?v=9a5ulnusSgo

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.