Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

IntoKino | 28/11/2021

Scroll to top

Top

Anomalia (fr. La Cinquième Saison), reż. Peter Brosens, Jessica Woodworth, 2012

Anomalia (fr. La Cinquième Saison), reż. Peter Brosens, Jessica Woodworth, 2012

Premiera „Anomalii” w Polsce odbyła się na festiwalu Nowe Horyzonty, na których go widziałem – a już dwa tygodnie później film trafił do kin. W moim przekonaniu dystrybucja festiwalowa byłaby wystarczająca. Z bardzo prostego powodu: twórcy próbując uwieść formą, pogubili się w treściach. Czuję się trochę nieswojo, nie zachęcając do obejrzenia, ale muszę to powiedzieć; zwiastun filmu jest bardzo efektowny, by zatem nie psuć tego wrażenia, można na niej poprzestać.

Motyw „obcego” jest stary jak świat i prawdziwy do bólu. Medialny świat to jeden wielki wykrzyk na temat „swoich” i „innych”. Nieustanne porównywanie i podskórne przekazywanie obaw przed odmiennością, zderza się z coraz słabiej dyszącymi ideami powszechnej tolerancji i różnorodności. W związku z tym, punkt wyjściowy filmu jest jak najbardziej istotny i na czasie. Ciekawa i sugestywna forma filmowa to jednak za mało, by stać się przekonującą historią.

„Obcy” może zostać kozłem ofiarnym; stwierdzenie tego powszechnie znanego faktu, nie wniesie wiele do naszej znajomości świata. Całkowite oddanie psychologii na rzecz estetyki – zmienia film w nazbyt intelektualną, ładnie sfotografowaną wydmuszkę. Film „metaforyczny” również musi mieć narracyjny sens, w przeciwnym wypadku zmienia się w zbiór dowolnych scen. Tłum w maskach, płonący stos i krew sącząca się z nosa, zrobiłyby większe wrażenie, gdyby do ich pojawienia doprowadziło umiejętne zgłębienie ludzkiej natury – lub po prostu precyzyjna konstrukcja fabularna – a nie tylko, nazwijmy to; „nieunikniony los”?…

Zainteresowała mnie natomiast belgijska wieś – czy by przegonić zimę, jej mieszkańcy rzeczywiście każdego roku palą drewniany stos i spacerują z monstrualnymi tekturowymi ludźmi? Muszę sprawdzić.

Tytuł: Anomalia (fr. La Cinquième Saison, ang. The Fifth Season)
Reżyseria: Peter Brosens, Jessica Woodworth
Scenariusz: Peter Brosens, Jessica Woodworth
Premiera: 2012
Czas Trwania: 93 min.
Produkcja: Belgia, Francja, Holandia

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.